Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Product Info for Vortex StrikeFire II 1x30mm 4 MOA Reflex Red Dot Sight
Be sure to mount up the Vortex StrikeFire II Red Dot w/ 4 MOA Reticle for split-second target acquisition and the maximum field of view while shooting with both eyes open. These Red Dot Sights engineered by the geniuses at Vortex Optics feature sleek rear-facing controls for power on/off and easy adjustment of ten dot intensity levels, with the lowest two settings ideal for night vision, so you can easily shoot in all lighting conditions. The Vortex StrikeFire II Waterproof Red Dot Scope is made of 30mm aluminum alloy chassis, which provides an extra-high recoil rating and is nitrogen purged for waterproof and fogproof performance. With the Vortex StrikeFire II Shockproof Red Dot Scope w/ 4 MOA Reticle, you'll be able to lock on and strike fast!![]()
Specifications for Vortex StrikeFire II 1x30mm 4 MOA Reflex Red Dot Sight:
| Manufacturer: | Vortex |
| Color: | Black |
| Finish: | Hard Anodized Matte |
| Fabric/Material: | Aluminum Alloy Chassis |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 30 mm |
| Reticle: | 4 MOA Red/Green Dot |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Red |
| Brightness Settings: | 10 |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 0.5 MOA |
| Emitter Type: | Enclosed |
| Parallax: | Parallax Free |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Battery Type: | CR2 |
| Battery Quantity: | 1 |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Gun Make: | AR Platform |
| Gun Model: | AR-15 |
| Weight: | 7.2 oz |
| Condition: | New |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Base/Mount Type: | Cantilever Ring Mount |
| Co-Witness: | 1/3 Co-Witness |
| Gun Type: | Rifle |
| W/E Travel at 100 Yds: | 100 MOA |
Features of Vortex StrikeFire II 1x30mm 4 MOA Reflex Red Dot Sight
- Fully Multi-Coated Lenses. Anti-reflective coatings on all air-to-glass surfaces provide increased light transmission for greater clarity and low-light performance.
- Nitrogen Gas Purged. Gas purged and O-ring sealed for fogproof and waterproof performance in all conditions.
- Waterproof. Designed to withstand harsh weather conditions.
- Fogproof. Designed to withstand a wide range of temperatures.
- Shockproof. Designed to withstand the highest levels of recoil and impact.
Package Contents:
- Vortex StrikeFire II 1x30mm 4 MOA Reflex Red Dot Sight
- Cantilever ring mount
- T-15 Torx wrench
- CR2 battery
- Flip Cap optic covers
Similar Products to Vortex StrikeFire II 1x30mm 4 MOA Reflex Red Dot Sight
Vortex StrikeFire II 1x30mm 4 MOA Reflex Red Dot Sight Orderable Models
List of Orderable Models
- Vortex StrikeFire II 1x30mm 4 MOA Red Dot Sight, Hard Anodized Matte, Black, Red, 5.6in, 12.8oz, SF-BR-504 , MPN: SF-BR-504 , UPC: 843829108911 , Code: VX-RD-VSFII4-SF-BR-504
- Vortex StrikeFire II 1x30mm 4 MOA Red Dot Sight, Hard Anodized Matte, Black, Red/Green, 5.6in, 12.8oz, SF-RG-501 , MPN: NW507 , UPC: 875874005518 , Code: VX-RD-VSFII4-SF-RG-501
- Vortex StrikeFire II 1x30mm 4 MOA Red Dot Sight, Hard Anodized Matte, Black, w/VMX-3T Magnifier with Flip Mount, SF-RG-501-KIT1 , MPN: SF-RG-501-KIT1 , Code: VX-RD-VSFII4-SF-RG-501-KIT1
- Vortex StrikeFire II 1x30mm 4 MOA Red Dot Sight, Hard Anodized Matte, Black, w/ Vortex Micro 3x22mm Magnifier, SF-RG-501-KIT2 , MPN: SF-RG-501-KIT2 , Code: VX-RD-VSFII4-SF-RG-501-KIT2
- Vortex StrikeFire II w/ 4 MOA Red/Green with Micro 6X Red Dot Sight Magnifier , MPN: SF-RG-501-KIT3 , Code: VX-RD-VSFII4-SF-RG-501-KIT3
Vortex StrikeFire II 1x30mm 4 MOA Reflex Red Dot Sight Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Factory DEMO StrikeFire II Red Dot, 4 MOA Red Dot w/Lower 1/3 Co-Witness Cantilever Mount SF-BR-503 , MPN: SF-BR-503-DEMO , Code: VX-RD-VSFII4-SF-BR-503-DEMO
- USED Vortex Strikefire II 1x30mm, 4 MOA Red Dot Sight Hard Anodized Matte, Black, SF-RG-501, EDEMO7, Condition Fair, Other , MPN: SF-RG-501-EDEMO7 , Code: VX-RD-VSFII4-SF-RG-501-EDEMO-OT-D
- Vortex OPMOD StrikeFire II Red Dot with Cantilever AR-15 Mount, 1x30 mm, 4MOA Red/Green Dot , MPN: SF-OP-1-KIT2023 , Code: VX-RD-VSFII4-SF-OP-1-KIT2023
