Tap Tap to Zoom
Prices and availability subject to change.
Product Info for Vosteed Raccoon 3.25in Folding Knife
This Vosteed Racoon is the kind of knife anyone would be happy to have by their side. Its blade is made from tough Sandvik 14C28N stainless steel, which locks open with a button lock. Button locks are excellent because they offer extremely safe and easy operation, making them accessible and fun to fidget with. Consider the Racoon if youre on the search for a new EDC cutter.![]()
Specifications for Vosteed Raccoon 3.25in Folding Knife:
| Manufacturer: | Vosteed |
| Blade Length: | 3.25 in |
| Closed Length: | 4.36 in |
| Blade Material: | Sandvik 14C28N |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 7.6 in |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Blade Thickness: | 0.12 in |
| Lock Type: | Crossbar Lock |
| Blade Grind: | Flat |
| Sheath Material: | No Sheath |
| Weight: | 3 oz, 3.04 oz |
| Opening Method: | Thumb Stud |
| Handle Length: | 4.38 in |
| Hand: | Ambidextrous |
| Quantity: | 1 |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| Application: | Outdoor, Work, Everyday, Casual |
| Style: | Original |
| Blade Type: | Folding Blade |
| Age Group: | Adults |
| Fit: | Regular |
| Gender: | Unisex |
Features of Vosteed Raccoon 3.25in Folding Knife
- Ball bearing pivot with a thumb stud opener.
- Fidget-friendly button lock for safe operation.
- Reversible, deep-carry pocket clip.
Package Contents:
- Vosteed Raccoon 3.25in Folding Knife
Vosteed Raccoon 3.25in Folding Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Vosteed Raccoon Folding Knife, 3.25in, 14C28N, Black Stonewash Drop Point Blade, White G10 Handle, RCCB32VPGW , MPN: RCCB32VPGW , Code: 5SU-KN-VOSRCCBVTMN-RCCB32VPGW
- Vosteed Raccoon Folding Knife, 3.25in, 14C28N, Black Stonewash Drop Point Blade, Green Canvas Micarta Handle, RCCB32VPMN , MPN: RCCB32VPMN , Code: 5SU-KN-VOSRCCBVTMN-RCCB32VPMN
- Vosteed Raccoon Crossbar Lock Folding Knife, 3.25in, 14C28N, Satin Drop Point Blade, Green Micarta Handle, RCCB32VTMN , MPN: RCCB32VTMN , Code: 5SU-KN-VOSRCCBVTMN-RCCB32VTMN
- Vosteed Raccoon Crossbar Lock Folding Knife, 3.25in, 14C28N, Black Stonewash Drop Point Blade, Black Micarta Handle, RCCB32VPMH , MPN: RCCB32VPMH , Code: 5SU-KN-VOSRCCBVTMN-RCCB32VPMH
Vosteed Raccoon 3.25in Folding Knife Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Vosteed Raccoon Crossbar Lock Folding Knife, 3.25in, 14C28N, Drop Point Blade, Yellow Handle, RCCB32VTGY , MPN: RCCB32VTGY , Code: 5SU-KN-VOSRCCBVTMN-RCCB32VTGY
- Vosteed Raccoon Crossbar Lock Folding Knife, 3.25in, 14C28N, Drop Point Blade, Brown Handle, RCCB32VTMZ , MPN: RCCB32VTMZ , Code: 5SU-KN-VOSRCCBVTMN-RCCB32VTMZ
- Vosteed Raccoon Folding Knife, 3.25in, Sandvik 14C28N, Drop Point Blade, G10 White Handle, Black/White, 7.63in, BHQ-188581 , MPN: BHQ-188581 , Code: 5SU-KN-VOSRCCBVTMN-BHQ-188581
- Vosteed Raccoon Folding Knife, 3.25in, Sandvik 14C28N, Drop Point Blade, Micarta Black Handle, Copper/Black, 7.60in, BHQ-213145 , MPN: BHQ-213145 , Code: 5SU-KN-VOSRCCBVTMN-BHQ-213145
- Vosteed Raccoon Folding Knife, 3.25in, Sandvik 14C28N, Drop Point Blade, Micarta Blue Handle, Steel/Blue, 7.63in, BHQ-198455 , MPN: BHQ-198455 , Code: 5SU-KN-VOSRCCBVTMN-BHQ-198455
- Vosteed Raccoon Folding Knife, 3.25in, Sandvik 14C28N, Drop Point Blade, G10 Yellow Handle, Steel/Yellow, 7.63in, BHQ-204139 , MPN: BHQ-204139 , Code: 5SU-KN-VOSRCCBVTMN-BHQ-204139
- Vosteed Raccoon Folding Knife, 3.25in, 14C28N, Satin Drop Point Blade, Black Canvas Micarta Handle, RCCB32VTMK , MPN: RCCB32VTMK , Code: 5SU-KN-VOSRCCBVTMN-RCCB32VTMK
- Vosteed Raccoon Folding Knife, 3.25in, 14C28N, Satin Drop Point Blade, Orange G10 Handle, RCCB32VTGO , MPN: RCCB32VTGO , Code: 5SU-KN-VOSRCCBVTMN-RCCB32VTGO
- Vosteed Raccoon Folding Knife, 3.25in, Nitro V Steel, Drop Point Blade, Aluminum Black Handle, Black/Black, 7.63in, BHQ-195806 , MPN: BHQ-195806 , Code: 5SU-KN-VOSRCCBVTMN-BHQ-195806
- Vosteed Raccoon Folding Knife, 3.25in, Nitro V Steel, Drop Point Blade, Aluminum Green Handle, Gray/Green, 7.60in, BHQ-206373 , MPN: BHQ-206373 , Code: 5SU-KN-VOSRCCBVTMN-BHQ-206373
- Vosteed Raccoon Folding Knife, 3.25in, Nitro V Steel, Drop Point Blade, Aluminum Gray Handle, Steel/Gray, 7.60in, BHQ-206439 , MPN: BHQ-206439 , Code: 5SU-KN-VOSRCCBVTMN-BHQ-206439
- Vosteed Raccoon Folding Knife, 3.25in, Nitro V Steel, Drop Point Blade, Aluminum Black Handle, Steel/Black, 7.60in, BHQ-206440 , MPN: BHQ-206440 , Code: 5SU-KN-VOSRCCBVTMN-BHQ-206440