Tap Tap to Zoom
Code: AM-9JM-212-MX17P100-V11-EA
MPN: MX17P100-V11
Product Info for VWR Vwr Mx 17l Open Bath Pc 120v MX17P100-V11
If you're searching for an amazing offer on the VWR Vwr Mx 17l Open Bath Pc 120v MX17P100-V11, then you have found yourself in the absolute right spot..![]()
Formulated working with some of the most strong and dependable substances in existence, these Hydration from Advantech Manufacturing can provide something that will give you years of reliability.
Advantech Manufacturing has been developing top quality merchandise for a very long time, and the VWR Vwr Mx 17l Open Bath Pc 120v MX17P100-V11 is their particular means of revealing exactly how much they care.
Right here at OpticsPlanet, we ensure that it is our obligation to purchase the most suitable solution for your requirements, and showcasing the VWR Vwr Mx 17l Open Bath Pc 120v MX17P100-V11 is something that we are delighted to offer.
Specifications for VWR Vwr Mx 17l Open Bath Pc 120v MX17P100-V11:
| Catalog number: | Â 89202-894 |
| Type: | Â PL EQUIP/INST-$1500+ |
| Temperature Range: |  Ambient + 10°C to 85°C |
| Overall Dimensions: | Â 35.3L x 34.5W x 44.1H cm |
| Description: | Â 17L Polycarbonate Tank |
| Working Access: | Â 10.5L x 30.5W x 20.3D cm |
| Electrical: | Â 120V/60Hz |
| Max. pressure flow (l/min): | Â 12.8 |
| Maximum Pressure: | Â 1.8 psi |
| Temperature Stability: |  ±0.07°C |
Package Contents:
- VWR Vwr Mx 17l Open Bath Pc 120v MX17P100-V11 / 89202-894
VWR Vwr Mx 17l Open Bath Pc 120v MX17P100-V11 Orderable Models
List of Orderable Models
- VWR Vwr Mx 17l Open Bath Pc 120v MX17P100-V11, Unit EA , MPN: MX17P100-V11 , Code: AM-9JM-212-MX17P100-V11-EA