Tap Tap to Zoom
Code: AM-9JM-212-MX28P100-V11-EA
MPN: MX28P100-V11
Product Info for VWR Vwr Mx 28l Open Bath Pc 120v MX28P100-V11
Fabricated to be described as a superb product for pretty much any person, we're sure you'll enjoy the VWR Vwr Mx 28l Open Bath Pc 120v MX28P100-V11.![]()
These Hydration from the professional product specialists at Advantech Manufacturing are designed by using heavy duty and dependable materials, to be able to provide you with product which is going to be beneficial for quite some time. Designed utilizing some of the very best available materials and design, these unique Hydration through the product professionals at Advantech Manufacturing will last an incredibly lengthy time.
Advantech Manufacturing has been generating superior quality merchandise for a very long time, and the VWR Vwr Mx 28l Open Bath Pc 120v MX28P100-V11 is their very own manner of demonstrating just how much they care.
Here at OpticsPlanet, we make it our obligation to obtain the most suitable solution for all of your preferences, and showcasing the VWR Vwr Mx 28l Open Bath Pc 120v MX28P100-V11 is one thing that we are pleased to offer.
Specifications for VWR Vwr Mx 28l Open Bath Pc 120v MX28P100-V11:
| Catalog number: | Â 89202-898 |
| Type: | Â PL EQUIP/INST-$1500+ |
| Temperature Range: |  Ambient + 10°C to 85°C |
| Overall Dimensions: | Â 56.2L x 34.5W x 44.1H cm |
| Description: | Â 28L Polycarbonate Tank |
| Working Access: | Â 31.5L x 30.5W x 20.3D cm |
| Electrical: | Â 120V/60Hz |
| Max. pressure flow (l/min): | Â 12.8 |
| Maximum Pressure: | Â 1.8 psi |
| Temperature Stability: |  ±0.07°C |
Package Contents:
- VWR Vwr Mx 28l Open Bath Pc 120v MX28P100-V11 / 89202-898
VWR Vwr Mx 28l Open Bath Pc 120v MX28P100-V11 Orderable Models
List of Orderable Models
- VWR Vwr Mx 28l Open Bath Pc 120v MX28P100-V11, Unit EA , MPN: MX28P100-V11 , Code: AM-9JM-212-MX28P100-V11-EA