Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Optic Cut:
- Aimpoint ACRO
- Height:
- 0.625 in
Code: UY-RMT-NJ64KN-6112M
MPN: 6112M
UPC: 656813114337
Product Info for Warne Aimpoint Acro Shotgun Rib Mounts
The Warne Shotgun Rib Mount is a revolutionary new mount design that allows shooters to mount various reflex and red dot optics to most vented rib shotgun barrels. Many popular shotgun models are not drilled and tapped for a conventional scope base or rail. Warnes proprietary clamp design attaches directly to a vented rib barrel and allows for a low-profile universal mounting plate that fits most popular red dot sights. While the Warne Shotgun Rib Mount is great for turkey, waterfowl and upland bird hunting, it is equally effective for clays, competition and tactical use.![]()
Specifications for Warne Aimpoint Acro Shotgun Rib Mounts:
| Manufacturer: | Warne |
| Color: | Black |
| Finish: | Matte |
| Gun Type: | Shotgun |
| Fabric/Material: | Lightweight Aluminum, Aluminum |
| Fit: | Aimpoint ACRO |
| Optic Cut: | Aimpoint ACRO |
| Length: | 2 - in |
| Width: | 1.25 in |
| Height: | 0.625 in |
| Weight: | 1.7 oz |
| Mount Type: | Rib Mount |
Features of Warne Aimpoint Acro Shotgun Rib Mounts
- 6112M Fitments
- Mini RDS sights with the ARCO interface
- Red dot not included
- Fits Most Shotgun Ribs
Package Contents:
- Warne Aimpoint Acro Shotgun Rib Mounts
Warne Aimpoint Acro Shotgun Rib Mounts Orderable Models
List of Orderable Models
- Warne Aimpoint Acro Shotgun Rib Mount, 6112M , MPN: 6112M , UPC: 656813114337 , Code: UY-RMT-NJ64KN-6112M