Tap Tap to Zoom
Product Info for We Knife Co Ltd Banter 2 2.87 in Folding Knife
Founded In 2015, We Knife Has Quickly Established Itself As A Leader In The Premium Knife Industry, Known For Its Unwavering Commitment To Quality, Craftsmanship, And Innovative Design. With A Mission To Create Exceptional Knives That Blend Functionality And Aesthetic Appeal, We Knife Has Become A Go-to Choice For Both Collectors And Outdoor Enthusiasts.![]()
Specifications for We Knife Co Ltd Banter 2 2.87 in Folding Knife:
| Manufacturer: | We Knife Co Ltd |
| Blade Length: | 2.87 in |
| Closed Length: | 3.79 in |
| Blade Material: | CPM S35VN |
| Designer: | Ben Petersen |
| Serrated: | Non-Serrated |
| Knife Application: | Everyday Carry |
| Overall Length: | 6.66 in |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Blade Thickness: | 0.1 in |
| Lock Type: | Crossbar Lock |
| Blade Grind: | Flat |
| Sheath Material: | No Sheath |
| Weight: | 3.06 oz |
Package Contents:
- We Knife Co Ltd Banter 2 2.87 in Folding Knife
We Knife Co Ltd Banter 2 2.87 in Folding Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- We Knife Co Ltd Banter 2 Folding Knife 2.87 in, CPM S35VN Steel, Gray Stonewash Drop Point Blade, Canvas Micarta Green Handle, WE23075-3 , MPN: WE23075-3 , UPC: 689826337387 , Code: P79-KN-WE-WE23075-1-WE23075-3
- We Knife Co Ltd Banter 2 Folding Knife 2.87 in, CPM S35VN Steel, Satin Drop Point Blade, Aluminum Blue Handle, WE23075-1 , MPN: WE23075-1 , UPC: 689826337363 , Code: P79-KN-WE-WE23075-1-WE23075-1
- We Knife Co Ltd Banter 2 Folding Knife 2.87 in, CPM S35VN Steel, Black Stonewash Drop Point Blade, Aluminum Purple Handle, WE23075-2 , MPN: WE23075-2 , UPC: 689826337370 , Code: P79-KN-WE-WE23075-1-WE23075-2