Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Weatherby 18i Semi-Auto Shotgun, 20 Gauge, 28 inch Barrel
The Weatherby 18i series of semi-automatic shotguns are designed for hunters and shooters that require performance in the toughest conditions. All Weatherby 18i shotguns are built on a field proven inertia recoil system which provides reliable cycling and an evenly-weighted gun. Available in a 3in chamber that allows the 18i series to be more efficient at cycling lighter target and small game loads.![]()
Specifications for Weatherby 18i Semi-Auto Shotgun, 20 Gauge, 28 inch Barrel:
| Manufacturer: | Weatherby |
| Gun Make: | Weatherby |
| Gun Model: | Weatherby 18i |
| Gun Type: | Shotgun |
| Gauge: | 20 |
| Barrel Length: | 28 in |
| Safety Type: | Crossbolt |
| Action Type: | Recoil Operated Semi-Automatic |
| Trigger Type: | Single-Stage |
| Choke Type: | Full/Improved Cylinder/Improved Modified/Modified |
| Shotgun Chamber Length: | 3 in |
| Sight Configuration: | Fiber Optic Front |
| Stock Type: | Fixed Stock |
| Stock/Brace Material: | Walnut Wood |
| Weight: | 6.5 lb |
| Height: | 3 in, 3.15 in |
| Width: | 7.55 in, 7.5 in |
| Length: | 38.5 in |
| Stock Color: | Wood |
| Hand: | Right |
| Shotgun Magazine Capacity: | 2 Rounds 3 in |
Package Contents:
- Weatherby 18i Semi-Auto Shotgun, 20 Gauge, 28 in barrel
Related Products to Weatherby 18i Semi-Auto Shotgun, 20 Gauge, 28 inch Barrel
Weatherby 18i Semi-Auto Shotgun, 20 Gauge, 28 inch Barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Weatherby 18i Semi-Auto Shotgun, 20 Gauge, 28 inch Barrel, Crossbolt Safety, 2 Round Capacity, ID22028MAG , MPN: ID22028MAG , UPC: 747115436637 , Code: BU1-FS1-SHTGN19-ID22028MAG-FRRMPG







































