Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Weatherby Orion Break Open Shotgun, 12 Gauge, 28 inch Barrel
With finished metalwork and glossy Turkish walnut stock, the Orion I fits in just as well on the sporting clays course as it does in the field chasing birds. Equipped with automatic ejectors that throw empty hulls clear of the chamber, the Orion is notable for its slim action that employs a set of sliding locking bars nestled in above those ejectors that result in less bulk than many similar over/unders making it a great companion for a day of upland hunting.![]()
Specifications for Weatherby Orion Break Open Shotgun, 12 Gauge, 28 inch Barrel:
| Manufacturer: | Weatherby |
| Gun Make: | Weatherby |
| Gun Model: | Weatherby Orion |
| Gun Type: | Shotgun |
| Gauge: | 12 |
| Barrel Length: | 28 in |
| Action Type: | Over-Under Breech |
| Trigger Type: | Single |
| Shotgun Chamber Length: | 3 in |
| Stock Type: | Fixed Stock |
| Stock/Brace Material: | Walnut Wood |
| Weight: | 7 lb |
| Height: | 3.75 in |
| Width: | 7.85 in |
| Overall Length: | 45.75 in |
| Age Group: | Adults |
| Shotgun Magazine Capacity: | 2 Rounds 3 in |
| Hand: | Right |
Package Contents:
- Weatherby Orion Break Open Shotgun, 12 Gauge, 28 in barrel
Related Products to Weatherby Orion Break Open Shotgun, 12 Gauge, 28 inch Barrel
Weatherby Orion Break Open Shotgun, 12 Gauge, 28 inch Barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Weatherby Orion I 3in Field Over/Under Shotgun, 12 Gauge, 28 inch Barrel, Turkish Walnut Matte Black Stock, Black, OR1MB1228RGG , MPN: OR1MB1228RGG , UPC: 747115444489 , Code: BU1-FS3-SHTGN397-OR1MB1228RGG
- Weatherby Orion Break Open Shotgun, 12 Gauge, 28 inch Barrel, Ambidextrous Top Tang Safety, 2 Round Capacity, OR11228RGG , MPN: OR11228RGG , UPC: 747115425488 , Code: BU1-FS3-SHTGN397-OR11228RGG-FRRMPG







































