Tap Tap to Zoom
Prices and availability subject to change.
Product Info for White River Knife & Tool Hunter 3.50in Fixed Blade Knife
The White River Hunter was designed for processing game of any size while also managing any outdoor cutting tasks that may come your way. This model is built with a micarta handle and a polished S35VN steel blade. Subtle contouring and an index choil provide a secure grip in difficult conditions. A flat ground blade and curved edge offer versatile cutting performance. Item includes a custom leather belt sheath.![]()
Specifications for White River Knife & Tool Hunter 3.50in Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | White River Knife & Tool |
| Blade Length: | 3.5 in |
| Overall Length: | 8.25 in |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Blade Material: | CPM S35VN |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Handle Material: | Micarta |
| Blade Finish: | Polish |
| Blade Grind: | Flat |
| Handle Length: | 4.75 in |
| Blade Thickness: | 0.11 in |
| Weight: | 3.98 oz |
| Quantity: | 1 |
| Size: | One Size |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| Application: | Outdoor, Work, Everyday, Casual |
| Style: | Original |
| General Application: | Casual, Outdoor |
| Fit: | Regular |
| Fastener/Closure Type: | Slip On |
| Age Group: | Adults |
| Blade Type: | Fixed Blade |
| Gender: | Unisex |
Package Contents:
- White River Knife & Tool Hunter 3.50in Fixed Blade Knife
White River Knife & Tool Hunter 3.50in Fixed Blade Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- White River Knife & Tool Hunter Fixed Blade Knife, 3.50in, CPM S35VN, Drop Point Blade, Micarta, Black Handle, Black/Steel, 8.25 inch, BHQ-113022 , MPN: BHQ-113022 , Code: 6GA-KN1-A7B4B635-BHQ-113022
- White River Knife & Tool Hunter Fixed Blade Knife, 3.50in, CPM S35VN, Drop Point Blade, Micarta, Tan Handle, Tan/Steel, 8.25 inch, BHQ-110672 , MPN: BHQ-110672 , Code: 6GA-KN1-A7B4B635-BHQ-110672



























































