Tap Tap to Zoom
Prices and availability subject to change.
Product Info for White River Knife & Tool Sendero Pack 3.25in Fixed Blade Knife
Designed by Master Bladesmith Jerry Fisk, the Sendero Pack knife from White River Knives has a strong affinity for the outdoors. Jerry has been personally involved in all decisions related to the making of the Sendero line of knives, and their refinement and feel in hand is exceptional. This smaller Pack knife has a smooth, contoured natural burlap micarta handle with a lanyard hole and is supplied with a Kydex sheath.![]()
White River Knife & Tool is a standout manufacturer that prides themselves on their custom quality manufacturing. It is evident in every knife that leaves the White River shop with its individually hand finished, precision ground, and leather honed edge. You will see the difference for yourself when you open the box for the first time and marvel at your knifes striking beauty and again every time you use it.
Specifications for White River Knife & Tool Sendero Pack 3.25in Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | White River Knife & Tool |
| Blade Length: | 3.25 in |
| Overall Length: | 7.375 in |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Handle Material: | Micarta |
| Blade Finish: | Polish |
| Blade Grind: | Flat |
| Handle Length: | 4.75 in |
| Blade Thickness: | 0.11 in |
| Sheath Material: | Leather |
| Weight: | 3.98 oz |
| Quantity: | Pack |
| Blade Type: | Fixed Blade |
| Application: | Outdoor, Work, Casual, Everyday |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| Style: | Original |
| General Application: | Casual, Outdoor |
| Size: | One Size |
| Fit: | Regular |
| Age Group: | Adults |
| Fastener/Closure Type: | Slip On |
| Gender: | Unisex |
Package Contents:
- White River Knife & Tool Sendero Pack 3.25in Fixed Blade Knife
White River Knife & Tool Sendero Pack 3.25in Fixed Blade Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- White River Knife & Tool Sendero Pack Fixed Blade Knife, 3.25in, CPM S30V, Drop Point Blade, Micarta, Brown Handle, Brown/Steel, 7.375 inch, BHQ-114007 , MPN: BHQ-114007 , Code: 6GA-KN1-A8BF039E-BHQ-114007
- White River Knife & Tool Sendero Pack Fixed Blade Knife, 3.25in, CPM S30V, Drop Point Blade, Micarta, Black Handle, Black/Steel, 7.375 inch, BHQ-114008 , MPN: BHQ-114008 , Code: 6GA-KN1-A8BF039E-BHQ-114008
- White River Knife & Tool Sendero Pack Fixed Blade Knife, 3.25in, CPM S35VN, Drop Point Blade, Micarta, Black/OD Green Handle, Black/OD Green/Steel, 7.375 inch, BHQ-110673 , MPN: BHQ-110673 , Code: 6GA-KN1-A8BF039E-BHQ-110673


























































