Tap Tap to Zoom
Prices and availability subject to change.
Product Info for White River Knife & Tool Ursus Cub MagnaCut 3.50in Fixed Blade Knife
The White River Knives Ursus Cub is the nimble sibling to the full-sized Ursus 45-lighter, more compact, yet just as mighty. Tailored for the hunter, this fixed blade knife excels in comfort and versatility, making it perfect for food prep, carving, and processing light firewood. Its the fixed blade knife that fits effortlessly into your hunting pack, ready to prove that great things have arrived.![]()
Specifications for White River Knife & Tool Ursus Cub MagnaCut 3.50in Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | White River Knife & Tool |
| Blade Length: | 3.5 in |
| Overall Length: | 7.6 in |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Blade Material: | CPM MagnaCut |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Handle Material: | Micarta |
| Blade Finish: | Stonewash |
| Handle Length: | 4.1 in |
| Sheath Material: | KYDEX |
| Weight: | 5.9 oz |
| Hand: | Ambidextrous |
| Quantity: | 1 |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| Application: | Everyday, Outdoor, Work, Casual |
| General Application: | Casual, Outdoor |
| Size: | 7.6 in |
| Fit: | Regular |
| Fastener/Closure Type: | Slip On |
| Style: | Original |
| Age Group: | Adults |
| Blade Type: | Fixed Blade |
| Gender: | Unisex |
Package Contents:
- White River Knife & Tool Ursus Cub MagnaCut 3.50in Fixed Blade Knife
White River Knife & Tool Ursus Cub MagnaCut 3.50in Fixed Blade Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- White River Knife & Tool Ursus Cub MagnaCut Fixed Blade Knife, 3.50in, CPM MagnaCut, Drop Point Blade, Micarta, Black/OD Green Handle, Black/OD Green/Gray, 7.60 inch, BHQ-195352 , MPN: BHQ-195352 , Code: 6GA-KN1-E0679488-BHQ-195352
- White River Knife & Tool Ursus Cub MagnaCut Fixed Blade Knife, 3.50in, CPM MagnaCut, Drop Point Blade, Micarta, Brown Handle, Brown/Gray, 7.60 inch, BHQ-195351 , MPN: BHQ-195351 , Code: 6GA-KN1-E0679488-BHQ-195351
- White River Knife & Tool Ursus Cub MagnaCut Fixed Blade Knife, 3.50in, CPM MagnaCut, Drop Point Blade, Micarta, Black Handle, Black/Gray, 7.60 inch, BHQ-195350 , MPN: BHQ-195350 , Code: 6GA-KN1-E0679488-BHQ-195350



























































