Tap Tap to Zoom
Prices and availability subject to change.
Product Info for White River Knife & Tool M1 Backpacker Pro 3.125in Fixed Blade Knife
The Model 1 from White River is great for camping, hiking, or even everyday carry. It boasts some of the best ergonomics on the market, nestling your index finger in a natural, comfortable position against the rounded tang. In hand, it is light and maneuverable, and with its quality build and premium materials, youll find it a more than capable cutting tool. Its the kind of knife youll be eager to use at every opportunity; sometimes you may just want to unsheathe it and hold it just for fun.![]()
Specifications for White River Knife & Tool M1 Backpacker Pro 3.125in Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | White River Knife & Tool |
| Blade Length: | 3.125 in |
| Overall Length: | 7 in |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Blade Material: | CPM S35VN |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Handle Material: | G-10 |
| Blade Grind: | Flat |
| Handle Length: | 3.875 in |
| Blade Thickness: | 0.13 in |
| Sheath Material: | KYDEX |
| Weight: | 3.14 oz |
| Hand: | Ambidextrous |
| Quantity: | Pack |
| Fit: | Regular |
| Application: | Outdoor, Everyday, Work, Casual |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| Size: | 7 in |
| Style: | Original |
| General Application: | Casual, Outdoor |
| Fastener/Closure Type: | Slip On |
| Age Group: | Adults |
| Blade Type: | Fixed Blade |
| Gender: | Unisex |
Package Contents:
- White River Knife & Tool M1 Backpacker Pro 3.125in Fixed Blade Knife
White River Knife & Tool M1 Backpacker Pro 3.125in Fixed Blade Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- White River Knife & Tool M1 Backpacker Pro Fixed Blade Knife, 3.125in, CPM S35VN, Drop Point Blade, G-10, Black Handle, Stonewash, Black/Gray, 7.00 inch, BHQ-85350 , MPN: BHQ-85350 , Code: 6GA-KN1-C566EAD1-BHQ-85350
- White River Knife & Tool M1 Backpacker Pro Fixed Blade Knife, 3.125in, CPM S35VN, Drop Point Blade, G-10, Green Handle, Stonewash, Green/Black, 7.00 inch, BHQ-114005 , MPN: BHQ-114005 , Code: 6GA-KN1-C566EAD1-BHQ-114005
- White River Knife & Tool M1 Backpacker Pro Fixed Blade Knife, 3.125in, CPM S35VN, Drop Point Blade, G-10, Orange Handle, Stonewash, Orange/Gray, 7.00 inch, BHQ-85351 , MPN: BHQ-85351 , Code: 6GA-KN1-C566EAD1-BHQ-85351
- White River Knife & Tool M1 Backpacker Pro Fixed Blade Knife, 3.125in, CPM S35VN, Drop Point Blade, G-10, Orange Handle, PVD, Orange/Black, 7.00 inch, BHQ-110678 , MPN: BHQ-110678 , Code: 6GA-KN1-C566EAD1-BHQ-110678
- White River Knife & Tool M1 Backpacker Pro Fixed Blade Knife, 3.125in, CPM S35VN, Drop Point Blade, G-10, Green Handle, PVD, Green/Black, 7.00 inch, BHQ-120542 , MPN: BHQ-120542 , Code: 6GA-KN1-C566EAD1-BHQ-120542
- White River Knife & Tool M1 Backpacker Pro Fixed Blade Knife, 3.125in, CPM S35VN, Drop Point Blade, G-10, Black Handle, PVD, Black/Black, 7.00 inch, BHQ-110677 , MPN: BHQ-110677 , Code: 6GA-KN1-C566EAD1-BHQ-110677



























































