Tap Tap to Zoom
- Grit:
- 400, 600, Fine, Medium
- Fabric/Material:
- Diamond
- Color:
- Green/Yellow/Grey
- Size:
- Pair
- Length:
- 6 in
- Width:
- 2.36 in
- Height:
- 1.57 in
- Overall Length:
- 6 in
Code: 2VA-KNS-MFDS-WE400600
MPN: WE400600
UPC: 853110003047
Buy Together and Save
Product Info for Wicked Edge Premium 400/600 Grit Diamond Stones Pack
These medium coarse handles allow you to remove the deeper scratches left from coarser stones with the 400 grit and finish with a great, toothy working edge on the 600 grit. These Diamond Stones have a break-in period of about 20 sharpening sessions and an average lifespan of 700 sharpenings.![]()
Specifications for Wicked Edge Premium 400/600 Grit Diamond Stones Pack:
| Manufacturer: | Wicked Edge |
| Grit: | 400, 600, Medium, Fine |
| Fabric/Material: | Diamond |
| Color: | Green/Yellow/Grey |
| Size: | Pair |
| Length: | 6 in |
| Width: | 2.36 in |
| Height: | 1.57 in |
| Overall Length: | 6 in |
Features of Wicked Edge Premium 400/600 Grit Diamond Stones Pack:
- Grit Range: 400 (medium-coarse) and 600 (coarse).
- Use Case: Scratch refinement and creating a dependable working edge.
- Break-In Period: Approx. 20 sharpening sessions.
- Lifespan: Up to 700 sharpenings per stone.
Package Contents:
- Premium Monocrystalline 400 Grit and 600 Grit Diamond Stones
Wicked Edge Premium 400/600 Grit Diamond Stones Pack Orderable Models
List of Orderable Models
- Wicked Edge Premium 400/600 Grit Diamond Stones Pack, WE400600 , MPN: WE400600 , UPC: 853110003047 , Code: 2VA-KNS-MFDS-WE400600