Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 11 in
- Blade Material:
- Carbon Steel
- Blade Type:
- Curved
- Handle Finish:
- Aluminum
- Included Accessories:
- Standard
- Handle Length:
- 11 in
- Width:
- 5 in
- Length:
- 19 in
- Color:
- Black/Yellow
- Package Type:
- Box
Code: 3Z8-S9-BS8HS-WTG-021
MPN: WTG-021
UPC: 854566003605
Product Info for Wicked Beast Hand Saw w/ Sheath
The Beast Saw is a non folding saw with an 11 in. curved blade. A new aggressive style tooth patterns cuts quickly through any wood branches and limbs. The aluminum handle is lightweight with an ergonomic grip.![]()
Specifications for Wicked Beast Hand Saw w/ Sheath:
| Manufacturer: | Wicked |
| Application: | Gardening, Hunting |
| Blade Length: | 11 in |
| Blade Material: | Carbon Steel |
| Blade Type: | Curved |
| Handle Finish: | Aluminum |
| Included Accessories: | Standard |
| Packed Size: | 22x12x8 in |
| Handle Length: | 11 in |
| Width: | 5 in |
| Length: | 19 in |
| Color: | Black/Yellow |
| Package Type: | Box |
Features of Wicked Beast Hand Saw w/ Sheath
- Fixed Hand Saw with 11in Arborist Style Blade
- Wicked high carbon steel blade - taper ground, heavy gauge resists bending and breaking
- High visibility yellow grip
Package Contents:
- Wicked Beast Hand Saw w/ Sheath
Wicked Beast Hand Saw w/ Sheath Orderable Models
List of Orderable Models
- Wicked Beast Hand Saw w/ Sheath, 11in Large Curved Blade, Black/Yellow, WTG-021 , MPN: WTG-021 , UPC: 854566003605 , Code: 3Z8-S9-BS8HS-WTG-021