Tap Tap to Zoom
- Size:
- Medium/Large
- Age Group:
- Adults
- Fit:
- Standard
- Frame Color:
- Matte Black
- Lens Color:
- Clear
- Lens Diameter:
- 54 mm
- Included Accessories:
- Removable WorkSight, Side Shields, Case & Cleaning Cloth
- Horizontal Lens Measurement A:
- 54 mm
- Polarized:
- No
Code: WX-EG-PROFILE-WSPRF01
MPN: WSPRF01
UPC: 712316061445
Product Info for Wiley X Profile Eyeglass Frame
The double-duty Wiley X Profile Eyeglass Frame is a fashion statement that works. This Wiley X Profile Protective Eyeglass Frame features a neoprene frame fit for the road, the office, or anywhere your life takes you. While on the dance floor, you can flash these Wiley X Profile Glasses Frames for added style. These Wiley X Profile Glasses Frames are ANSI Z87.1 safety rated for use in the workplace and the labs. So, take them home, strap them on, and rock them out. Your life is too short to be wasted on such poor eyewear. Wiley X makes it their own, with their own specialized labs and eyewear distribution system. That means they don't make you pay for anything more than the craftsmanship and materials they require. Get your Wiley X Profile Protective Glasses Frames and see how everyone seems to be talking about them.![]()
Specifications for Wiley X Profile Eyeglass Frame:
| Manufacturer: | Wiley X |
| Size: | Medium/Large |
| Temple Length: | 140 mm |
| Fit: | Standard |
| Age Group: | Adults |
| Frame Color: | Matte Black |
| Lens Color: | Clear |
| Lens Diameter: | 54 mm |
| Included Accessories: | Removable WorkSight, Side Shields, Case & Cleaning Cloth |
| Horizontal Lens Measurement A: | 54 mm |
| Polarized: | No |
| Effective Lens Diameter ED: | 55 mm |
| Vertical Lens Measurement B: | 36 mm |
| Lens Shape: | Rectangle |
| General Application: | Casual |
| Distance Between Lenses: | 17 mm |
| DBL Size: | 17 |
| Base Curve: | 5.5 |
| Gender: | Unisex |
Package Contents:
- Wiley X Profile Eyeglass Frame
Wiley X Profile Eyeglass Frame Orderable Models
List of Orderable Models
- Wiley X WX Profile Eyeglass Frame,Rectangle,Matte Black WSPRF01 , MPN: WSPRF01 , UPC: 712316061445 , Code: WX-EG-PROFILE-WSPRF01
Wiley X Profile Eyeglass Frame Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Wiley X WX Profile Eyeglass Frame,Rectangle,Gloss Brown Demi WSPRF04 , MPN: WSPRF04 , UPC: 712316061476 , Code: WX-EG-PROFILE-WSPRF04
- Wiley X WX Profile Eyeglass Frame,Rectangle,Matte Hickory Brown WSPRF02 , MPN: WSPRF02 , UPC: 712316061452 , Code: WX-EG-PROFILE-WSPRF02
- Wiley X WX Profile Eyeglass Frame,Rectangle,Gloss Green Demi WSPRF05 , MPN: WSPRF05 , UPC: 712316061476 , Code: WX-EG-PROFILE-WSPRF05
- Wiley X Profile Safety Glasses, Gloss Brown Demi Frame/ Clear, WSPRF03 , MPN: WSPRF03 , UPC: 712316061469 , Code: WX-EG-PROFILE-WSPRF03