Tap Tap to Zoom
Product Info for Wiley X Sleek Sunglass Frame
The Sleek boasts a larger than average lens size, perfect for those with larger faces or glasses that don't quite fit into the sporty "over-the-glasses" mold. This frame also offers more temple material in order to minimize the "droop factor" common with all-to-fast fashion frames. Riders of all abilities will love the benefits of the Sleek's larger lens. The larger lens will allow riders with a larger facial profile to stay more stable on the downhills and vertical faces to pull into the slightly less structured, but still extremely protective, caliber of the Wiley X field of play. Frame colors of the Sleek include a black, blue, and amber-orange. The color of the frame does not indicate the type of face shape the Wiley X Sleek will be protecting. The Wiley X Sleek is a medium-sized frame that anchors a slightly larger fit of oversized wrap than the Sleek. The temples sport a design that's sure to be a trend-setter in any collection - guaranteed.![]()
Specifications for Wiley X Sleek Sunglass Frame:
| Manufacturer: | Wiley X |
| Application: | Casual |
| Size: | Small/Medium |
| Temple Length: | 121 mm |
| Gender: | Unisex |
| Included Accessories: | Removable Facial Cavity, Leash Cord, Case & Cleaning Cloth |
| Lens Shape: | Rectangle |
| Lens Diameter: | 60 mm |
| Distance Between Lenses: | 14 mm |
| Fit: | Standard |
Package Contents:
- Wiley X Sleek Sunglass Frame
Wiley X Sleek Sunglass Frame Orderable Models
List of Orderable Models
- Wiley X WX Sleek Replacement Parts - Matte Black Frame Only w/accessories, No Lens, CCSLE02F , MPN: CCSLE02F , UPC: 712316061872 , Code: WX-SA-SLEEK-CCSLE02F
- Wiley X WX Sleek Replacement Parts - Matte Violet Frame Only w/accessories, No Lens, CCSLE01F , MPN: CCSLE01F , UPC: 712316061865 , Code: WX-SA-SLEEK-CCSLE01F