01:16
04:03
00:00
/
-00:33
1 of 2 videos
Wiley X Anthem | Built To Protect
00:00
/
-00:33
2 of 2 videos
Born on the Battlefield // The Wiley X Story
1 of 2 images
Wiley X P-17 Black OPS Tactical Sunglasses - Smoke Grey Lens / Matte Black Frame P-17M
2 of 2 images
Wiley X P-17 - Captivate - Polarized Red Mirror/ Black Crystal Frame, P-17R
Tap Tap to Zoom
Documents
Questions & Answers
Customer Reviews
Helpful Positive Review
Love the style and frame. Description mentioned that the frame was wide and it is. Love them so far.
2/2 found this helpful
Helpful Positive Review
A+ A+ A+ Very good shopping expereince! Wiley X is a quality product with an awesome warranty. They stand behind their products with mo questions. I will continue to use their glasses for protection.
1/1 found this helpful
Helpful Positive Review
my third pair of Wiley X sunglasses, love them all
Pros: great style, cool lenses,good for all around wear
Cons: none
2/3 found this helpful
Show In Stock Only
2 Models AvailableFrame Color
All
Lens Color
All
Polarized
All
Search
$110.00
$200.00
Product Info for Wiley X P-17 Sunglasses
Captivate Polarized Red Mirror /Crystal Frame![]()
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Wiley X P-17 Sunglasses:
| Manufacturer: | Wiley X |
| Application: | Casual |
| Size: | Small/Medium |
| Age Group: | Adults |
| Temple Length: | 120 mm |
| Gender: | Unisex |
| Included Accessories: | Leash Cord, Case & Cleaning Cloth |
| Photochromic: | No |
| Lens Shape: | Rectangle |
| Lens Diameter: | 60 mm |
| Distance Between Lenses: | 17 mm |
| Fit: | Standard |
Features of Wiley X P17 Sunglasses:
- Impact Resistant Mirror Lenses
- Trilolid Nylon ANSI Certified Frame
- Rubber Nose Pads
- V-Wave Rubber Temple Tips
Package Contents:
- Wiley X P-17 Sunglasses
- Soft Case
- Leash Cord
Wiley X P-17 Sunglasses Orderable Models
List of Orderable Models
Wiley X P-17 Sunglasses Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Wiley X P-17 Sunglasses - Brown Gloss Demi Frame w/ Silver Flash w/ Bronze Tint P-17NP , MPN: P-17NP , UPC: 712316060172 , Code: WX-USG-P17-P-17NP
- Wiley X P-17 Sunglasses - Silver Flash w/Smoke Grey Lens / Gunmetal Grey Frame, P-17T , MPN: P-17T , UPC: 712316000192 , Code: WX-USG-P17-WX-P-17T
- Wiley X P-17 Sunglasses - Polarized Emerald Mirror w/ Gloss Demi Frame, WXP-17KA , MPN: P-17KA , UPC: 712316013048 , Code: WX-USG-P17-WXP-17KA
- Wiley X P-17 Sunglasses - Polarized Smoke Green Lens / Gloss Black Frame, P-17 , MPN: P-17 , UPC: 712316000178 , Code: WX-USG-P17-P-17-POLARIZED
- Wiley X P-17 Sunglasses - Polarized Emerald Mirror w/Amber Lens / Gloss Black Frame, P-17GM , MPN: P-17GM , UPC: 712316000185 , Code: WX-USG-P17-P-17GM
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare