Tap Tap to Zoom
Read More...
14% OFF Firearm Parts
- Color:
- Stainless
- Finish:
- Glass Bead
- Caliber:
- 6mm ARC
- Barrel Length:
- 18 in
- Barrel Profile:
- Tactical Hunter
- Gas System Length:
- Intermediate
- Barrel Twist Rate:
- 1-7.5
- Barrel Material:
- 416R Stainless Steel
- Flutes:
- Yes
- Gun Make:
- AR Platform
- Gun Model:
- AR-15
- Weight:
- 28.9 oz
- Firearms Threads Per Inch:
- 5/8x24
Code: C0-ATB-BMGARC6-TR-6ATHIG18FT7-5
MPN: TR-6ATHIG18FT7-5
UPC: 810129400168
Product Info for Wilson Combat 6mm ARC Tactical Hunter Match Grade Barrel
All Wilson Combat Match Grade AR-15 barrels are precisely crafted of the finest made in specialized factories 416R rifle rated steel on computer controlled equipment to our exacting list of technical specifications. These proven barrels feature a hand-polished bore and feedramps and then complete a rigorous final inspection process that ensures your new barrel will meet your most demanding expectations. All barrels feature crisp CNC markings, precision muzzle crown and a chamber and gas port optimized for reliability.![]()
6mm ARC
The 6mm ARC was designed by Hornady to be the highest performance long-range cartridge available in a standard AR platform rifle. Initially tested and fielded by US Special Operations forces, the 6mm ARC utilizes efficient, high-BC bullets to deliver unprecedented long-range performance with a wide variety of available bullets. Commercial 6mm ARC loads feature bullets selected to deliver ideal performance for hunting, match shooting, and personal protection applications. The 6mm ARC uses commonly available 6.5 Grendel magazines/bolts.
Wilson Combat Tactical Hunter Profile Barrels
The Tactical Hunter is the ideal large bore AR for hunting or general tactical and defensive use. The threaded, match-grade button rifled barrel is tuned for suppressed or non-suppressed shooting.
Specifications for Wilson Combat 6mm ARC Tactical Hunter Match Grade Barrel:
| Manufacturer: | Wilson Combat |
| Color: | Stainless |
| Finish: | Glass Bead |
| Fabric/Material: | Stainless Steel |
| Caliber: | 6mm ARC |
| Barrel Length: | 18 in |
| Barrel Profile: | Tactical Hunter |
| Gas System Length: | Intermediate |
| Barrel Twist Rate: | 1-7.5 |
| Barrel Material: | 416R Stainless Steel |
| Flutes: | Yes |
| Gun Make: | AR Platform |
| Gun Model: | AR-15 |
| Weight: | 28.9 oz |
| Firearms Threads Per Inch: | 5/8x24 |
| Gas System: | Intermediate |
Package Contents:
- Wilson Combat 6mm ARC Tactical Hunter Match Grade Barrel
Wilson Combat 6mm ARC Tactical Hunter Match Grade Barrel Orderable Models
List of Orderable Models
- Wilson Combat Match Grade Barrel, AR-15, 6mm ARC, 18 in, Tactical Hunter, Intermediate Length, 1-7.5 Twist, 5/8x24 Threaded, Glass Bead, TR-6ATHIG18FT7-5 , MPN: TR-6ATHIG18FT7-5 , UPC: 810129400168 , Code: C0-ATB-BMGARC6-TR-6ATHIG18FT7-5