Tap Tap to Zoom
13% OFF AR Parts + 2% Bucks
- Finish:
- Bead Blasted
- Caliber:
- .223 Wylde
- Barrel Length:
- 16 in
- Barrel Profile:
- Recon Tactical
- Barrel Twist Rate:
- 1-8
- Flutes:
- Yes
- Gun Make:
- AR Platform
- Gun Model:
- AR-15
- Weight:
- 27 oz
- Firearms Threads Per Inch:
- 1/2x28
Code: C0-ATB-TR223RCIG16FT8-TR223RCIG16FT8
MPN: TR-223RCIG16FT8
UPC: 810025509767
Product Info for Wilson Combat Match Grade .223 Wylde Threaded AR Barrel
Experience the precision of Wilson Combat's Recon Tactical stainless barrel. This 16" barrel is designed for the .223 Wylde caliber, providing tactical shooters with precision accuracy for tactical training or hunting all-purpose applications.![]()
Specifications for Wilson Combat Match Grade .223 Wylde Threaded AR Barrel:
| Manufacturer: | Wilson Combat |
| Finish: | Bead Blasted |
| Fabric/Material: | Stainless Steel |
| Caliber: | .223 Wylde |
| Barrel Length: | 16 in |
| Barrel Profile: | Recon Tactical |
| Barrel Twist Rate: | 1-8 |
| Flutes: | Yes |
| Gun Make: | AR Platform |
| Gun Model: | AR-15 |
| Weight: | 27 oz |
| Firearms Threads Per Inch: | 1/2x28 |
| Length: | 16 in |
Package Contents:
- Wilson Combat Match Grade .223 Wylde Threaded AR Barrel
Wilson Combat Match Grade .223 Wylde Threaded AR Barrel Orderable Models
List of Orderable Models
- Wilson Combat Match Grade .223 Wylde Threaded AR Barrel, 16in, Recon Tactical, 1-8 Twist, 1/2x28, Bead Blasted, TR223RCIG16FT8 , MPN: TR-223RCIG16FT8 , UPC: 810025509767 , Code: C0-ATB-TR223RCIG16FT8-TR223RCIG16FT8