Tap Tap to Zoom
Product Info for Winchester Aluminum Folder Knife
When you like to carry a pocket knife but dont want bulk or weight, our aluminum folder is the perfect answer. Less than 7in long, this lightweight knife is also a serious performer, with a stainless steel blade that takes an edge. Available in red or black, our aluminum folder features our Liner Lock design that promises sleekness and security, and the tough pocket clip insures this model will always be right at hand.![]()
Specifications for Winchester Aluminum Folder Knife:
| Manufacturer: | Winchester |
| Blade Length: | 3 in |
| Closed Length: | 3.75 in |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Designer: | Winchester |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Handle Material: | Aluminum |
| Blade Finish: | Stainless Steel |
| Blade Thickness: | 0.1 in |
| Lock Type: | Liner |
| Handle Color: | Aluminum |
| Opening Method: | Thumbstud |
| Quantity: | 1 |
Features of Winchester Aluminum Folder Knife
- Liner Lock Design
Package Contents:
- Winchester Aluminum Folder Knife
- Aluminum Handle Scales
Winchester Aluminum Folder Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Winchester Aluminum Folder Black Knife, 3in, Stainless Steel Blade, Aluminum, 6220035W , MPN: 6220035W , UPC: 048702122347 , Code: WQ-KN-WN6220035W-6220035W
- Winchester Aluminum Folder Red Knife, 3in, Stainless Steel Blade, Aluminum, 6220040W , MPN: 6220040W , UPC: 048702122354 , Code: WQ-KN-WN6220035W-6220040W