Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Winchester SX4 Defender 3 in Field Semi-Auto Shotgun, 12 Gauge, 18.5 inch Barrel
From running a 3-gun competition course to hunting turkey or just keeping handy when camping in the woods, the biggest feature of a Winchester SX4 Defender shotgun is versatility.![]()
Like all SX4 models, these autoloaders are powered by the ever reliable Active Valve Gas System that offers superior reliability with a wide range of loads and impressive cycling speed. The compact, 18-1/2" barrel is easy to maneuver in the brush and through range obstacles. The Invector-Plus interchangeable choke tube system gives the versatility needed for a dense pattern at distance required. Built for durability, the composite stock features textured grip surfaces for added security in all conditions.
Specifications for Winchester SX4 Defender 3 in Field Semi-Auto Shotgun, 12 Gauge, 18.5 inch Barrel:
| Manufacturer: | Winchester |
| Gun Make: | Winchester |
| Gun Model: | WInchester SX4 |
| Gun Type: | Shotgun |
| Gauge: | 12 |
| Barrel Length: | 18.5 in |
| Trigger Type: | Single-Stage |
| Choke Type: | Cylinder |
| Shotgun Chamber Length: | 3 in |
| Stock Type: | Fixed Stock |
| Stock/Brace Material: | Synthetic |
| Weight: | 7.12 lb |
| Width: | 9.2 in |
| Length: | 37.4 in |
| Overall Length: | 39.5 in |
| Hand: | Right |
Features of Winchester SX4 Defender 3in Field Semi-Auto Shotgun, 12 Gauge, 18.5in Barrel
- Synthetic stock in Flat Dark Earth
- Barrel and aluminum receiver with FDE Cerakote finish
- 18-1/2" barrel length
- Three Invector-Plus choke tubes (F, M, IC)
- LPA front sight and rear ghost ring sight
- Picatinny optics rail
- Chrome-plated chamber and bore
- Improved Ergonomics, rounded close radius grip, and textured gripping surfaces
- Spring-Loaded Ejector
- Larger Bolt Handle and Oversize Bolt Release Button
- Reversible Crossbolt Safety
- Back-Bored Technology
- Self-Adjusting Active Valve System
- Black Nitride Surface Treatment hardens the chamber and bore surfaces and resists corrosion
- Nickel Teflon coating on the bolt and bolt carrier reduces friction and fights corrosion
- Drop-Out Trigger Group
- Lightweight Alloy Receiver
Package Contents:
- Winchester SX4 Defender 3in Field Semi-Auto Shotgun, 12 Gauge, 18.5in Barrel
Related Products to Winchester SX4 Defender 3 in Field Semi-Auto Shotgun, 12 Gauge, 18.5 inch Barrel
Winchester SX4 Defender 3 in Field Semi-Auto Shotgun, 12 Gauge, 18.5 inch Barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Winchester SX4 Defender 3in Field Semi-Auto Shotgun, 12 Gauge, 18.5 inch Barrel, Synthetic FDE Stock, FDE, 511319395 , MPN: 511319395 , UPC: 48702026430 , Code: WQ-FS1-ZN1191-511319395
- Winchester SX4 Defender 3in Field Semi-Auto Shotgun, 12 Gauge, 18.5 inch Barrel, Synthetic Stock, FDE, 511320395 , MPN: 511320395 , UPC: 48702026454 , Code: WQ-FS1-ZN1191-511320395







































