Tap Tap to Zoom
- Gun Make:
- Winchester
- Gun Model:
- Winchester SX4 Waterfowl Hunter
- Gun Type:
- Shotgun
- Gauge:
- 12
- Barrel Length:
- 26 in
- Safety Type:
- Crossbolt
- Action Type:
- Gas Operated Semi-Automatic
- Trigger Type:
- Single-Stage
- Choke Type:
- Full/Modified/Improved Cylinder
- Shotgun Chamber Length:
- 3.5 in
- Sight Configuration:
- TruGlo Fiber Optic Front
- Stock Type:
- Fixed Stock
- Stock/Brace Material:
- Synthetic
- Weight:
- 7 lb
- Overall Length:
- 47 in
- Stock Color:
- Realtree Legacy
- Hand:
- Right
- Shotgun Magazine Capacity:
- 4 Rounds 3 1/2 in
- Choke Tube System:
- Browning Invector Plus (+)
- Color:
- Digital Camouflage
Code: WQ-FS1-SHTG249-511327291-FRRMPG
MPN: 511327291
UPC: 48702027437
Product Info for Winchester SX4 Waterfowl Hunter Shotgun, 12 Gauge, 26 inch Barrel
The Winchester Super X line of shotguns have proven to be among the toughest, most reliable, and best handling semi-automatics ever made. Now on the fourth generation, we strive to refine these shotguns with perfection the ultimate goal.![]()
If there is one hunting pursuit where the SX4 shines the brightest, its bringing down waterfowl. Here, the gas system and the dialed-in handling merge to provide a superior shotgunning experience.
The backbone of the SX4 is the super fast, extremely reliable Active Valve Gas System that was also the foundation for the SX2 and SX3. The semi-auto Active Valve system is ideal for a waterfowl gun, it is both extremely reliable under extremes of weather and temperature and also manages felt recoil better than recoil-operated systems and pump models.
When we talk about perfection, with the SX4 we improved the balance, enlarged the controls, and better protect the internal operating components to further enhance marsh performance.
The Super X4 follows on the heels of the most successful Winchester autoloader ever: The Super X3. There would be no point to the SX4 if it did not take function, handling, and ergonomics to the next level and it does. This is a dedicated hunting machine with a full-camo exterior to help you hide from cupped-up birds.
You will need to go to your dealer to prove this to yourself, but the grip area has been totally redesigned for improved comfort and pointability. It feels thinner and it feels right the same goes for the forearm. Both sure-feeling grip areas to help prevent slipping when your hands are damp.
Specifications for Winchester SX4 Waterfowl Hunter Shotgun, 12 Gauge, 26 inch Barrel:
| Manufacturer: | Winchester |
| Gun Make: | Winchester |
| Gun Model: | Winchester SX4 Waterfowl Hunter |
| Gun Type: | Shotgun |
| Gauge: | 12 |
| Barrel Length: | 26 in |
| Trigger Type: | Single-Stage |
| Choke Type: | Full/Modified/Improved Cylinder |
| Shotgun Chamber Length: | 3.5 in |
| Stock Type: | Fixed Stock |
| Stock/Brace Material: | Synthetic |
| Weight: | 7 lb |
| Overall Length: | 47 in |
| Hand: | Right |
| Choke Tube System: | Browning Invector Plus (+) |
Features of Winchester SX4 Waterfowl Hunter Shotgun, 12 Gauge, 26 inch Barrel
- Full-coverage camouflage finish
- Composite stock and forearm
- Three Invector-Plus choke tubes (F, M, IC)
- TRUGLO fiber-optic sight
- Inflex Technology recoil pad
- Sling swivel studs
- 12 gauge, 3-1/2" and 3" chamber
- 20 gauge, 3" chamber
- Improved Ergonomics, rounded close radius grip, and textured gripping surfaces
- Spring-Loaded Ejector
- Larger Bolt Handle and Oversize Bolt Release Button
- Reversible Crossbolt Safety
- Back-Bored Technology
- Self-Adjusting Active Valve System
- Black Nitride Surface Treatment hardens the chamber and bore surfaces and resists corrosion
- Nickel Teflon coating on the bolt and bolt carrier reduces friction and fights corrosion
- Drop-Out Trigger Group
- Lightweight Alloy Receiver
Package Contents:
- Winchester SX4 Waterfowl Hunter Shotgun, 12 Gauge, 26 inch Barrel
Related Products to Winchester SX4 Waterfowl Hunter Shotgun, 12 Gauge, 26 inch Barrel
Winchester SX4 Waterfowl Hunter Shotgun, 12 Gauge, 26 inch Barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Winchester SX4 Waterfowl Hunter Shotgun, 12 Gauge, 26 inch Barrel, 4 Round Capacity, Digital Camouflage, 511327291 , MPN: 511327291 , UPC: 48702027437 , Code: WQ-FS1-SHTG249-511327291-FRRMPG
- Winchester SX4 Waterfowl 3.5in Field Shotgun, 12 Gauge, 26 inch Barrel, Synthetic MO Shadow Grass Stock, Fiber Optic Front Sight, 4 Round Capacity, Camo, 511331291 , MPN: 511331291 , UPC: 48702028298 , Code: WQ-FS1-SHTG249-511331291







































