Tap Tap to Zoom
Read More...
- Color:
- Black
- Fabric/Material:
- Canvas Nylon
- Cartridge Type:
- Shotgun Shells
- Hand:
- Ambidextrous
- Gun Model:
- Universal
- Fastener/Closure Type:
- Velcro Strap
- Quantity:
- 1
- Gun Make:
- Mossberg, Remington
- Gun Type:
- Shotgun
- Gauge:
- 12
Code: ADT-AM-IAT06400-AT06400
MPN: AT-06400
UPC: 682146911732
Made in USA
Help support American manufacturing! Marked models of this product have gone through rigorous review and been certified by the manufacturer as Made in the USA.
Product Info for Adaptive Tactical Stock Mounted Shell Carrier
Adaptive's Stock-Mounted Shell Carrier securely stores 5 shells on left or right side of traditional and adjustable rifle stocks. Non-slip design keeps ammo firmly in place during rigorous use. Removable shell holder with Velcro backing.![]()
Specifications for Adaptive Tactical Stock Mounted Shell Carrier:
| Manufacturer: | Adaptive Tactical |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Canvas Nylon |
| Cartridge Type: | Shotgun Shells |
| Hand: | Ambidextrous |
| Gun Model: | Universal |
| Fastener/Closure Type: | Velcro Strap |
| Quantity: | 1 |
| Gun Make: | Mossberg, Remington |
| Gun Type: | Shotgun |
| Gauge: | 12 |
| Dimensions: | 1.75 X 5.05 X 8.25 in |
| Country of Origin: | USA |
| Length: | 8.25 in |
| Height: | 1.75 in |
Package Contents:
- Adaptive Tactical Stock Mounted Shell Carrier
Adaptive Tactical Stock Mounted Shell Carrier Orderable Models
List of Orderable Models
- Adaptive Tactical Stock Mounted Shell Carrier, Black, AT06400 , MPN: AT-06400 , UPC: 682146911732 , Code: ADT-AM-IAT06400-AT06400