Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Product Info for ADE Advanced Optics 2.5-10x40mm Rifle Scope, 40mm
Ade Advanced Optics first made its appearance in the firearms accessory industry by doing private label production for several Major manufacturers and retailers. During this period, Ade Advanced Optics began receiving requests from numerous customers for access to the affordable, high quality products that Ade Advanced Optics was capable of producing. By soliciting feedback from both clients and end users in 2010, Ade Advanced Optics was able to overcome the challenges a new company often faces when entering a global market and industry, especially one as competitive as the shooting, hunting, and outdoors industry.![]()
Specifications for ADE Advanced Optics 2.5-10x40mm Rifle Scope, 40mm:
| Manufacturer: | ADE Advanced Optics |
| Objective Lens Diameter: | 40 mm |
| Magnification: | 2.5 - 10 x |
| Reticle: | Illuminated Mil-Dot |
| Tube Diameter: | 40 mm |
| Exit Pupil: | 13.3 - 4.4 mm |
| Finish: | Anodized |
| Field of View, Linear: | 11.5 - 34.9 ft at 100 yds, 8.9 - 32.5 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Color: | Black |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Adjustment Type: | MOA |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | 6061 Aircraft Aluminum |
| Fogproof: | Yes |
| Condition: | New |
Features of ADE Advanced Optics 2.5-10x40mm Rifle Scope, 40mm
- Ade Advanced Optics 2.5-10x40 compact tactical rifle scope is well suited for close to mid range shooting, with high optical clarity at 2.5-10X times magnification and a 40mm objective diameter.
- The reticle is illuminated in red or green and in multiple brightness intensities, for a suitable sight picture regardless of lighting or environment.
- The integrated red laser sight allows for quick acquisition of close quarter targets.
Package Contents:
- ADE Advanced Optics 2.5-10x40mm Rifle Scope, 40mm
- Pair Of Scope Rings
- Instruction
- Lens Covers
ADE Advanced Optics 2.5-10x40mm Rifle Scope, 40mm Orderable Models
List of Orderable Models
- ADE Advanced Optics 2.5-10x40mm Rifle Scope, Red Illuminated Reticle, Black, 2.5-10X40RL , MPN: 2.5-10X40RL , UPC: 640978408271 , Code: 5L8-RS-25X10RF-2-5-10X40RL
- ADE Advanced Optics 2.5-10x40mm Rifle Scope, 40mm, Green Illuminated Reticle, Black, 2.5-10X40GL , MPN: 2.5-10X40GL , UPC: 640978408288 , Code: 5L8-RS-25X10RF-2-5-10X40GL
ADE Advanced Optics 2.5-10x40mm Rifle Scope, 40mm Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- USED, ADE Advanced Optics 2.5-10x40mm Rifle Scope, Red Illuminated Reticle, Black, 2.5-10X40RL , MPN: 2.5-10X40RL-EDEMO , Code: 5L8-RS-25X10RF-2-5-10X40RL-EDEMO-IN-C
- USED ADE Advanced Optics 2.5-10x40mm Rifle Scope, 40mm, Green Illuminated Reticle, Black, 2.5-10X40GL, EDEMO1, Used, Condition Fair, Scratches , MPN: 2.5-10X40GL-EDEMO1 , Code: 5L8-RS-25X10RF-2-5-10X40GL-EDEMO-SC-D