Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
- Color:
- Black
- Reticle:
- Multi
- Illumination Color:
- Red
- Red Dot Sights-Footprint:
- Not Applicable
Code: 5L8-RD-12PRO-RD3-012-PRO
MPN: RD3-012 Pro
UPC: 640978407632
Product Info for ADE Advanced Optics RD3-012-PRO Series Motion Activated Red Dot Sight
Ade Advanced Optics first made its appearance in the firearms accessory industry by doing private label production for several Major manufacturers and retailers. During this period, Ade Advanced Optics began receiving requests from numerous customers for access to the affordable, high quality products that Ade Advanced Optics was capable of producing. By soliciting feedback from both clients and end users in 2010, Ade Advanced Optics was able to overcome the challenges a new company often faces when entering a global market and industry, especially one as competitive as the shooting, hunting, and outdoors industry.![]()
Specifications for ADE Advanced Optics RD3-012-PRO Series Motion Activated Red Dot Sight:
| Manufacturer: | ADE Advanced Optics |
| Color: | Black |
| Finish: | Anodized |
| Fabric/Material: | 6061 Aircraft Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 26.5 mm |
| Reticle: | Multi |
| Illumination Color: | Red |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 2 MOA |
| Emitter Type: | Open |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fogproof: | Yes |
| Height: | 1.15 in |
| Weight: | 1.05 oz |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Mount Type: | Picatinny |
| Gun Rail: | Picatinny |
Features of ADE Advanced Optics RD3-012-PRO Series Motion Activated Red Dot Sight
- Top load System, no need to Remove the sight to change the Battery.
- Fits pistol optic plate/cut that is compatible with Doctor/Vortex Venom/Burris Fastfire footprint.
- Does NOT fit optic plate/cut for RMR, Shield RMS type footprints.
- The ADE Delta PRO(D3-012PRO) has Motion Activated System.
- While Delta PRO is turned on, the red dot illumination goes to sleep after five minutes of inactivity, but when any motion or vibration is detected, it instantly switches on illumination at the previous brightness setting.
- The reticle can be switched between a 32 MOA circle with 2 MOA dot, a 2 MOA dot only, or a 32 MOA ring only at the push of a button.
- Better yet, the same LED projects both reticles, so no re-zeroing is necessary.
- Operates with a single CR1632 battery.
- Press and Hold the DOWN switch for 3 seconds to manually turn on/off the power. Press and Hold the UP switch for 3 seconds to change reticle.
- Quick press Up/Down switches to adjust brightness.
Package Contents:
- ADE Advanced Optics RD3-012-PRO Series Motion Activated Red Dot Sight
- Picatinny Plate
- Lens Cloth
- Screws
- Tools
- Instructions
- Rubber Cover
- Battery
ADE Advanced Optics RD3-012-PRO Series Motion Activated Red Dot Sight Orderable Models
List of Orderable Models
- ADE Advanced Optics RD3-012-PRO Series Motion Activated Red Dot Sight, Multi Reticle System, Black, RD3-012 Pro , MPN: RD3-012 Pro , UPC: 640978407632 , Code: 5L8-RD-12PRO-RD3-012-PRO