Tap Tap to Zoom
Read More...
Aero Precision Spring Specials - Save Now!
ATTENTION! We currently do not ship this product to AK, CA, HI, IL, NY, WA, P.O. Boxes, and U.S. Territories. Please see our policies for more information.
Made in USA
Help support American manufacturing! Marked models of this product have gone through rigorous review and been certified by the manufacturer as Made in the USA.
Product Info for Aero Precision AR15 20in 5.56 Complete Upper Receiver with Flash Hider w/Magpul MOE Handguard
This AR15 Complete Upper features a 20" 5.56 Rifle Length Barrel w/ Pinned FSB and Magpul MOE Rifle Length Handguard![]()
Specifications for Aero Precision AR15 20in 5.56 Complete Upper Receiver with Flash Hider w/Magpul MOE Handguard:
| Manufacturer: | Aero Precision |
| Caliber: | 5.56x45mm NATO |
| Overall Length: | 30 in |
| Barrel Length: | 20 in |
| Barrel Profile: | Government |
| Gas System Length: | Rifle Length |
| Muzzle Device: | A2 Flash Hider |
| Gun Model: | AR-15 |
| Handguard Length: | 12 in |
| Gun Make: | AR Platform |
| Weight: | 62.67 oz, 70 oz |
| Magazine Included: | No |
| Condition: | New |
| Included Accessories: | None, Standard |
| Country of Origin: | USA |
Features of AR15 20in 5.56 Complete Upper Receiver with Flash Hider w/Magpul MOE Handguard
- Upper: Standard AR15 Upper Receiver
- Barrel: 5.56 Barrel w/ Pinned FSB
- Handguard: Magpul MOE Handguard
- Muzzle Device: Standard A2 Flash Hider
Aero Precision AR15 20in 5.56 Complete Upper Receiver with Flash Hider w/Magpul MOE Handguard Orderable Models
List of Orderable Models
- Aero Precision AR-15 Complete Upper Receiver, 5.56, Rifle Length, 20 inch Barrel w/Pinned FSB, Magpul MOE Handguard, A2 Flash Hider, FDE Cerakote, APAR502502M66 , MPN: APAR502502M66 , UPC: 0840014604500 , Code: 29D-UFH-AR556MOE20-APAR502502M66
- Aero Precision AR-15 Complete Upper Receiver, 5.56, Rifle Length, 20 inch Barrel w/Pinned FSB, Magpul MOE Handguard, A2 Flash Hider, Anodized Black, APAR502501M66 , MPN: APAR502501M66 , UPC: 0840014604517 , Code: 29D-UFH-AR556MOE20-APAR502501M66