Tap Tap to Zoom
Aero Precision Spring Specials - Save Now!
Show with deals only:
ATTENTION! We currently do not ship this product to AK, CA, HI, IL, NY, WA, P.O. Boxes, and U.S. Territories. Please see our policies for more information.
Made in USA
Help support American manufacturing! Marked models of this product have gone through rigorous review and been certified by the manufacturer as Made in the USA.
Product Info for Aero Precision M5 16in .308 SS Complete Upper Receiver with Flash Hider w/ ATLAS S-ONE Handguard
Get a truly lightweight shooting experience by adding this Aero Precision M5 16in .308 SS Complete Upper Receiver w/ ATLAS S-ONE Handguard. Aero Precision built these AR Handguards & Rails with a front and rear Picatinny rail, but removed the center of the top rail to trim the weight. The Aero Precision M5 16in .308 Stainless Steel Complete Upper Receiver w/ ATLAS S-ONE Handguard is complete with M4 feedramps, .2795 takedown pin holes and a DPMS high profile (DPMS High Profile (.210) Tang). Also, there's an indexing groove in the 12:00 position for positive grip control. Lastly, there's a quick disconnect sling socket at the 3, 6 and 9 o'clock positions. Get this complete upper assembly for one of the most rugged, lightweight and reliable firearms on the market. Buy this Aero Precision M5 16in .308 Stainless Complete Upper Receiver w/ ATLAS S-ONE Handguard today and customize your shooting experience.![]()
Specifications for Aero Precision M5 16in .308 SS Complete Upper Receiver with Flash Hider w/ ATLAS S-ONE Handguard:
| Manufacturer: | Aero Precision |
| Caliber: | .308 Winchester |
| Overall Length: | 26 in |
| Barrel Length: | 16 in |
| Gas System Length: | Mid Length |
| Barrel Twist Rate: | 1-10 |
| Firearms Threads Per Inch: | 5/8x24 |
| Handguard Type: | Free-Float |
| Muzzle Device: | A2 Flash Hider |
| Gun Model: | M5 |
| Fabric/Material: | 416R Stainless Steel |
| Gas Block Journal Size-Diameter: | .750 in |
| Handguard Length: | 15 in |
| Gun Rail: | Picatinny |
| Gun Make: | Aero Precision |
| Barrel Material: | 416R Stainless Steel |
| Weight: | 48.5 oz |
| Magazine Included: | No |
| Included Accessories: | None |
| Mount Type: | M-LOK |
| Projectile Caliber: | .308 Caliber |
| Country of Origin: | USA |
Features of Aero Precision M5 16in .308 SS Complete Upper Receiver with Flash Hider w/ ATLAS S-ONE Handguard
- M5 Assembled Upper Features:
- Forged from 7075 T6 aluminum
- M4 Feedramps
- .2795 takedown pin holes
- Laser engraved T-marks
- DPMS High Profile (.210) Tang)
- Includes port door and forward assist
- ATLAS S-ONE Handguard Features:
- Front and rear picatinny rail
- Eliminated center of top rail for weight reduction
- Indexing grooves in 12:00 position for positive grip control
- Quick disconnect sling socket at the 3, 6 and 9 o'clock positions
- Compatible with low profile gas blocks
- 1.5in Inside diameter
- 1.75in Outside diameter
- Compatible with AR-308 Upper Recievers with a thread pitch of 1-7/16 x 16 along with a DPMS High Profile (.210) Tang Rail
- Learn More about our NEW ATLAS S-ONE Hanguards
- 16in .308 Stainless Steel Barrel Features:
- Twist: 1 in 10
- Threading: 5/8 x 24
- Material: 416R Stainless Steel
- Finish: Bead Blasted
- Gas Block Journal: .750
- Gas System Length: Mid-Length
- Weight: 35.36 oz
- DPMS Barrel Extension
- HP and MPI Tested
Package Contents:
- Aero Precision M5 16in .308 SS Complete Upper Receiver with Flash Hider w/ ATLAS S-ONE Handguard
Aero Precision M5 16in .308 SS Complete Upper Receiver with Flash Hider w/ ATLAS S-ONE Handguard Orderable Models
List of Orderable Models
- Aero Precision M5 Complete Upper Receiver, 16in .308 SS Mid Barrel, w/ATLAS S-ONE 15in M-LOK Handguard, Anodized, Black, APAR538105M23 , MPN: APAR538105M23 , UPC: 840014609178 , Code: 29D-UFH-YM90K-APAR538105M23
- Aero Precision M5 Complete Upper Receiver, 16in .308 SS Mid Barrel, w/ATLAS S-ONE 15in M-LOK Handguard, Anodized, Flat Dark Earth, APAR538115M23 , MPN: APAR538115M23 , Code: 29D-UFH-YM90K-APAR538115M23
Aero Precision M5 16in .308 SS Complete Upper Receiver with Flash Hider w/ ATLAS S-ONE Handguard Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Aero Precision M5 Complete Upper Receiver, 16in .308 SS Mid Barrel, w/ATLAS S-ONE 12in KeyMod Handguard, Anodized, Black, APAR538004P23 , MPN: APAR538004P23 , Code: 29D-UFH-YM90K-APAR538004P23
- Aero Precision M5 Complete Upper Receiver, 16in .308 SS Mid Barrel, w/ATLAS S-ONE 12in M-LOK Handguard, Anodized, Black, APAR538104M23 , MPN: APAR538104M23 , Code: 29D-UFH-YM90K-APAR538104M23
- Aero Precision M5 Complete Upper Receiver, 16in .308 SS Mid Barrel, w/ATLAS S-ONE 15in KeyMod Handguard, Anodized, Black, APAR538005P23 , MPN: APAR538005P23 , Code: 29D-UFH-YM90K-APAR538005P23
- Aero Precision M5 Complete Upper Receiver, 16in .308 SS Mid Barrel, w/ATLAS S-ONE 12in M-LOK Handguard, Anodized, Flat Dark Earth, APAR538114M23 , MPN: APAR538114M23 , Code: 29D-UFH-YM90K-APAR538114M23
- Aero Precision M5 Complete Upper Receiver, 16in .308 SS Mid Barrel, w/ATLAS S-ONE 15in KeyMod Handguard, Anodized, Flat Dark Earth, APAR538015P23 , MPN: APAR538015P23 , Code: 29D-UFH-YM90K-APAR538015P23