Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Aero Precision Spring Specials - Save Now!
ATTENTION! We currently do not ship this product to AK, CA, HI, IL, NY, WA, P.O. Boxes, and U.S. Territories. Please see our policies for more information.
Made in USA
Help support American manufacturing! Marked models of this product have gone through rigorous review and been certified by the manufacturer as Made in the USA.
Product Info for Aero Precision M5 18in .308 CMV Complete Upper Receiver with Flash Hider w/ ATLAS R-ONE Handguard
The Aero Precision M5 18in .308 CMV Complete Upper Receiver with Flash Hider w/ ATLAS R-ONE Handguard is the perfect choice for your next AR build. Designed to be as lightweight, durable, and reliable as possible, these AR15 Upper Receivers have ATLAS R-ONE Handguards to give you plenty of space for your favorite attachments. Whether you're planning on attaching a large rifle scope for predator hunting or just want to add a weapon light and laser sight for general shooting, the Aero Precision M5 18in .308 CMV Complete Upper Receiver with Flash Hider w/ ATLAS R-ONE Handguard delivers. And, unlike some AR10s, it maintains a slim profile to stay maneuverable. ![]()
Specifications for Aero Precision M5 18in .308 CMV Complete Upper Receiver with Flash Hider w/ ATLAS R-ONE Handguard:
| Manufacturer: | Aero Precision |
| Caliber: | .308 Winchester |
| Barrel Length: | 18 in |
| Gas System Length: | Rifle Length |
| Barrel Twist Rate: | 1-10 |
| Handguard Type: | Free-Float |
| Muzzle Device: | A2 Flash Hider |
| Gun Model: | M5 |
| Fabric/Material: | 4150 Chrome Moly Vanadium |
| Gas Block Journal Size-Diameter: | .750 in |
| Handguard Length: | 15 in |
| Gun Rail: | Picatinny |
| Gun Type: | Rifle |
| Gun Make: | Aero Precision |
| Weight: | 68.5 oz |
| Magazine Included: | No |
| Condition: | New |
| Mount Type: | M-LOK |
| Projectile Caliber: | .308 Caliber |
| Threads per Inch: | 5/8x24 |
| Country of Origin: | USA |
Features of Aero Precision M5 18in .308 CMV Complete Upper Receiver with Flash Hider w/ ATLAS R-ONE Handguard
- M5 Assembled Upper Features:
- Forged from 7075 T6 aluminum
- M4 Feedramps
- .2795 takedown pin holes
- Laser engraved T-marks
- DPMS High Profile (.210) Tang)
- Includes port door and forward assist
- ATLAS R-ONE Handguard Features:
- Full top picatinny rail for optional attachments
- Quick disconnect sling socket at the 3, 6 and 9 o'clock positions
- Compatible with low profile gas blocks
- 1.5in Inside diameter
- 1.75in Outside diameter
- Compatible with AR-308 Upper Recievers with a thread pitch of 1-7/16 x 16 along with a DPMS High Profile (.210) Tang Rail
- Learn More about our NEW ATLAS Handguards
- 18in .308 CMV Barrel Features:
- Twist: 1 in 10
- Threading: 5/8 x 24
- Material: 4150 Chrome Moly Vanadium
- Finish: QPQ Corrosion Resistant
- Gas Block Journal: .750
- Gas System Length: Rifle Length
- Weight: 52.35 oz
- DPMS Barrel Extension
- HP and MPI Tested
Package Contents:
- Aero Precision M5 18in .308 CMV Complete Upper Receiver with Flash Hider w/ ATLAS R-ONE Handguard
Aero Precision M5 18in .308 CMV Complete Upper Receiver with Flash Hider w/ ATLAS R-ONE Handguard Orderable Models
List of Orderable Models
- Aero Precision M5 Complete Upper Receiver w/Flash Hider, 18in .308 Rifle Barrel, w/ATLAS R-ONE 15in M-LOK Handguard, Anodized, Black, APAR538705M25 , MPN: APAR538705M25 , UPC: 840014609734 , Code: 29D-UFH-YM100K-APAR538705M25
- Aero Precision M5 Complete Upper Receiver, 18in .308 Rifle Barrel, w/ATLAS R-ONE 15in M-LOK Handguard, Anodized, Flat Dark Earth, APAR538715M25 , MPN: APAR538715M25 , UPC: 840014609741 , Code: 29D-UFH-YM100K-APAR538715M25
Aero Precision M5 18in .308 CMV Complete Upper Receiver with Flash Hider w/ ATLAS R-ONE Handguard Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Aero Precision M5 Complete Upper Receiver, 18in .308 Rifle Barrel, w/ATLAS R-ONE 15in KeyMod Handguard, Anodized, Black, APAR538605P25 , MPN: APAR538605P25 , Code: 29D-UFH-YM100K-APAR538605P25
- Aero Precision M5 Complete Upper Receiver, 18in .308 Rifle Barrel, w/ATLAS R-ONE 15in KeyMod Handguard, Anodized, Flat Dark Earth, APAR538615P25 , MPN: APAR538615P25 , Code: 29D-UFH-YM100K-APAR538615P25
- DEMO, Aero Precision M5 Complete Upper Receiver w/Flash Hider, 18in .308 Rifle Barrel, w/ATLAS R-ONE 15in M-LOK Handguard, Anodized, Black, APAR538705M25 , MPN: APAR538705M25-DEMO , Code: 29D-UFH-YM100K-APAR538705M25-DEMO