Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
ATTENTION! We currently do not ship this product to AK, CA, HI, IL, NY, WA, P.O. Boxes, and U.S. Territories. Please see our policies for more information.
Made in USA
Help support American manufacturing! Marked models of this product have gone through rigorous review and been certified by the manufacturer as Made in the USA.
Product Info for Aero Precision M5 24in 6.5 Creedmoor SS Complete Upper Receiver with Flash Hider w/ ATLAS R-ONE Handguard
An amazing combo for your next build, the Aero Precision M5 24in 6.5 Creedmoor SS Complete Upper Receiver w/ ATLAS R-ONE Handguard includes an M5 assembled upper receiver along with a stainless steel barrel and a choice of ATLAS handguard. Built for maximum strength and modular flexibility, this Rifle Upper from Aero Precision features M4 feedramps and a DPMS High Profile (.210) Tang along with a full top picatinny rail - perfect for attaching sights, lasers and other attachments that will improve your overall shooting experience. The initial handguard that comes with the Aero Precision M5 24in 6.5 Creedmoor Stainless Steel Complete Upper Receiver w/ ATLAS Handguard is made from 7075 T6 aluminum, making this a lightweight yet sturdy platform that is incredibly dependable. The upper even comes with a port door and forward assist, ensuring it's easy to install and take apart. For a great way to make sure you are working with one of the best combos the shooting industry has to offer, choose the Aero Precision M5 24in 6.5 Creedmoor Stainless Steel Complete Upper Receiver w/ ATLAS R-ONE Handguard.![]()
Specifications for Aero Precision M5 24in 6.5 Creedmoor SS Complete Upper Receiver with Flash Hider w/ ATLAS R-ONE Handguard:
| Manufacturer: | Aero Precision |
| Caliber: | 6.5mm Creedmoor |
| Overall Length: | 34 in |
| Barrel Length: | 24 in |
| Gas System Length: | Rifle Length |
| Barrel Twist Rate: | 1-8 |
| Handguard Type: | Free-Float |
| Muzzle Device: | A2 Flash Hider |
| Gun Model: | M5 |
| Fabric/Material: | 416R Stainless Steel |
| Gas Block Journal Size-Diameter: | .936 in |
| Handguard Length: | 15 in |
| Gun Rail: | Picatinny |
| Gun Make: | Aero Precision |
| Barrel Material: | 416R Stainless Steel |
| Weight: | 110 oz |
| Magazine Included: | No |
| Condition: | New |
| Mount Type: | M-LOK |
| Country of Origin: | USA |
Features of Aero Precision M5 24in 6.5 Creedmoor SS Complete Upper Receiver with Flash Hider w/ ATLAS R-ONE Handguard
- M5 Assembled Upper Features:
- Forged from 7075 T6 aluminum
- M4 Feedramps
- .2795 takedown pin holes
- Laser engraved T-marks
- DPMS High Profile (.210) Tang)
- Includes port door and forward assist
- ATLAS R-ONE Handguard Features:
- Full top picatinny rail for optional attachments
- Quick disconnect sling socket at the 3, 6 and 9 o'clock positions
- Compatible with low profile gas blocks
- 1.5in Inside diameter
- 1.75in Outside diameter
- Compatible with AR-308 Upper Recievers with a thread pitch of 1-7/16 x 16 along with a DPMS High Profile (.210) Tang Rail
- Learn More about our NEW ATLAS Handguards
- 24in 6.5 Creedmoor Stainless Steel Barrel Features:
- Twist: 1 in 8
- Threading: 5/8 x 24
- Material: 416R Stainless Steel
- Finish: Bead Blasted
- Gas Block Journal: .936
- Gas System Length: Rifle Length
- Weight: 82.2 oz
- DPMS Barrel Extension
- HP and MPI Tested
Package Contents:
- Aero Precision M5 24in 6.5 Creedmoor SS Complete Upper Receiver with Flash Hider w/ ATLAS R-ONE Handguard
Aero Precision M5 24in 6.5 Creedmoor SS Complete Upper Receiver with Flash Hider w/ ATLAS R-ONE Handguard Orderable Models
List of Orderable Models
- Aero Precision M5 Complete Upper Receiver, 24in 6.5 Creedmoor SS Rifle Barrel, w/ATLAS R-ONE 15in M-LOK Handguard, Anodized, Black, APAR538705M47 , MPN: APAR538705M47 , UPC: 840014610013 , Code: 29D-UFH-YM107K-APAR538705M47
- Aero Precision M5 Complete Upper Receiver, 24in 6.5 Creedmoor SS Rifle Barrel, w/ATLAS R-ONE 15in M-LOK Handguard, Anodized, Flat Dark Earth, APAR538715M47 , MPN: APAR538715M47 , Code: 29D-UFH-YM107K-APAR538715M47
Aero Precision M5 24in 6.5 Creedmoor SS Complete Upper Receiver with Flash Hider w/ ATLAS R-ONE Handguard Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Aero Precision M5 Complete Upper Receiver, 24in 6.5 Creedmoor SS Rifle Barrel, w/ATLAS R-ONE 15in KeyMod Handguard, Anodized, Black, APAR538605P47 , MPN: APAR538605P47 , Code: 29D-UFH-YM107K-APAR538605P47
- Aero Precision M5 Complete Upper Receiver, 24in 6.5 Creedmoor SS Rifle Barrel, w/ATLAS R-ONE 15in KeyMod Handguard, Anodized, Flat Dark Earth, APAR538615P47 , MPN: APAR538615P47 , Code: 29D-UFH-YM107K-APAR538615P47
- DEMO, Aero Precision M5 Complete Upper Receiver, 24in 6.5 Creedmoor SS Rifle Barrel, w/ATLAS R-ONE 15in M-LOK Handguard, Anodized, Flat Dark Earth, APAR538715M47 , MPN: APAR538715M47-DEMO , Code: 29D-UFH-YM107K-APAR538715M47-DEMO