Tap Tap to Zoom
Aero Precision Spring Specials - Save Now!
ATTENTION! We currently do not ship this product to AK, CA, HI, IL, NY, WA, P.O. Boxes, and U.S. Territories. Please see our policies for more information.
Made in USA
Help support American manufacturing! Marked models of this product have gone through rigorous review and been certified by the manufacturer as Made in the USA.
Product Info for Aero Precision M5E1 18in 6.5 Creedmoor Complete Upper Receiver with Flash Hider
M5E1 Assembled Upper Receiver. Gen 2 Enhanced Handguard of choice. 18" 6.5 Creedmoor Stainless Steel Barrel. Low Profile Gas Block and Mid Length Gas Tube. Product comes assembled.![]()
Specifications for Aero Precision M5E1 18in 6.5 Creedmoor Complete Upper Receiver with Flash Hider:
| Manufacturer: | Aero Precision |
| Caliber: | 6.5mm Creedmoor |
| Barrel Length: | 18 in |
| Barrel Profile: | Heavy |
| Barrel Twist Rate: | 1-8 |
| Muzzle Device: | A2 Flash Hider |
| Gun Model: | M5 |
| Gas Block Journal Size-Diameter: | .875 in |
| Handguard Length: | 15 in |
| Gun Rail: | M-LOK |
| Gun Make: | Aero Precision |
| Barrel Material: | 416R Stainless Steel |
| Weight: | 68.5 oz |
| Magazine Included: | No |
| Condition: | New |
| Included Accessories: | None |
| Country of Origin: | USA |
Aero Precision M5E1 18in 6.5 Creedmoor Complete Upper Receiver with Flash Hider Orderable Models
List of Orderable Models
- Aero Precision M5E1 Complete Upper, 18in 6.5 CM SS Mid-Length Barrel, EM-15 HG Gen 2, Anodized Black, APAR308554M44 , MPN: APAR308554M44 , UPC: 815421021875 , Code: 29D-UFH-M5E1CMLB-APAR308554M44
- Aero Precision M5E1 Complete Upper, 18in 6.5 CM SS Mid-Length Barrel, EM-15 HG Gen 2, FDE, APAR308556M44 , MPN: APAR308556M44 , UPC: 815421021998 , Code: 29D-UFH-M5E1CMLB-APAR308556M44
Aero Precision M5E1 18in 6.5 Creedmoor Complete Upper Receiver with Flash Hider Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Aero Precision M5E1 Complete Upper, 18in 6.5 CM SS Mid-Length Barrel, EK-15 HG Gen 2, Anodized Black, APAR308554P44 , MPN: APAR308554P44 , UPC: 815421021929 , Code: 29D-UFH-M5E1CMLB-APAR308554P44
- DEMO, Aero Precision M5E1 Complete Upper, 18in 6.5 CM SS Mid-Length Barrel, EM-15 HG Gen 2, Anodized Black, APAR308554M44 , MPN: APAR308554M44-DEMO , Code: 29D-UFH-M5E1CMLB-APAR308554M44-DEMO
- Aero Precision M5E1 Complete Upper, 18in 6.5 CM SS Mid-Length Barrel, EK-15 HG Gen 2, FDE Cerakote, APAR308556P44 , MPN: APAR308556P44 , UPC: 815421022056 , Code: 29D-UFH-M5E1CMLB-APAR308556P44
- Aero Precision M5E1 Complete Upper, 18in 6.5 CM SS Mid-Length Barrel, EQ-15 HG Gen 2, Anodized Black, APAR308554Q44 , MPN: APAR308554Q44 , UPC: 815421021967 , Code: 29D-UFH-M5E1CMLB-APAR308554Q44
- Aero Precision M5E1 Complete Upper, 18in 6.5 CM SS Mid-Length Barrel, EQ-15 HG Gen 2, FDE, APAR308556Q44 , MPN: APAR308556Q44 , UPC: 815421022094 , Code: 29D-UFH-M5E1CMLB-APAR308556Q44