Tap Tap to Zoom
Buy Together and Save
Extend the range of your pistol and maximize your groupings with an Agency Arms Mid Line Compatible Barrel, Threaded/Fluted, Glock 17. Agencies top of the line match barrels are constructed from 416R stainless steel for durability and optimized for function. The Agency Arms Mid Line Barrel has a 1:10 twist rate to help you take your shooting game to the next level. Plus, these barrels are Diamond Like Carbon (DLC) finished inside and out which adds further protection against corrosive elements and abrasion. A Glocks stock barrel has a raised rear cocking piece which adds a notch of visual interest that makes your handgun stand out at the range or anywhere else you need it to. That means the Agency Arms Mid Line Threaded/Fluted Barrel will fit your Gen 1-4 Glock seamlessly.![]()
| Mfg Item Num: | Â MLG17T/FTIN |
| Supplier SKU: | Â 47525 |
| Category: | Â EXTRA BARRELS |
| Caliber or Gauge: | Â 9mm |
| Length: | Â 4.48" |
| Model: | Â Glock 17 |
| Twist: | Â 1:10" |
| Sights: | Â None |
| Finish: | Â Titanium Nitride |
| Type: | Â Handgun |