Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
- Color:
- Black
- Night Vision Generation:
- 3
- Image Intensifier Tube:
- 3NL1
- Image Intensifier Color:
- Green Phosphor
- System/Lens Resolution:
- 64 - 72 lp/mm
- Condition:
- New
- Battery Quantity:
- 1
Code: AG2-NVR-AGMMRCOS-16CO2123203011
MPN: 16CO2123253011
Product Info for AGM Global Vision Comanche-22 Medium Range Night Vision Clip-On Systems
Compact and lightweight, the AGM Global Vision Anaconda-Micro Tc50 is the thermal imaging accessory you need. These Night Vision Rifle Scopes from the innovators at AGM Global Vision feature rapid conversion from daylight to nighttime conditions. With Wi-Fi data transmission, the AGM Comanche-22 NL3 Medium Range Night Vision can capture your most spectacular of moments. Wateproof and shockproof, this aftermarket accessory can take a beating. Get up to 8X magnification with the sleek and stylish AGM Clip-On Night Vision System.![]()
Specifications for AGM Global Vision Comanche-22 Medium Range Night Vision Clip-On Systems:
| Manufacturer: | AGM Global Vision |
| Magnification: | 1 x |
| Eye Relief: | 45 mm |
| Battery Type: | AA, CR123A |
| Length: | 3.5 in |
| Width: | 7.4 in |
| Height: | 4.1 in |
| Weight: | 1.65 lb |
| Color: | Black |
| Objective Lens Diameter: | 108 mm |
| Focus Range: | 10 m to Infinity |
| Finish: | Matte |
| Night Vision Generation: | 3 |
| Image Intensifier Tube: | 3NL1 |
| Image Intensifier Color: | Green Phosphor |
| System/Lens Resolution: | 64 - 72 lp/mm |
| Exit Pupil: | 22 mm |
| Field of View, Angle: | 12 degrees |
| Optical Coating: | Coated |
| Operating Temperature: | -40 - 122 Fahrenheit |
| Battery Life: | 60 hours |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fabric/Material: | Aircraft Grade Aluminum |
| Condition: | New |
| Battery Quantity: | 1 |
| Mount Type: | Weaver |
| Magnification Type: | Fixed |
| Attachment Type: | Picatinny, Weaver |
| Model Generation: | 3 |
Features of AGM Global Vision Comanche-22 Medium Range Night Vision Clip-On Systems
- Simple, quick conversion of daytime scopes to NVDs
- Mounts in front of any daytime scope, no re-zeroing required
- Powered by a single Alkaline 1.5 V AA or 3 V CR123A Lithium battery
- Bright-light cut-off system
- Quick-release mount
- Limited two-year warranty
Package Contents:
- AGM Global Vision Comanche-22 Medium Range Night Vision Clip-On Systems
- Packing Box
- Operators Manual
- Quick-Release Mount
- Battery Adapter
- CR123A Battery
- Wireless Remote Control
- Picatinny Adapter for Wireless Remote Control
- Light Suppressor for Day Scope
- Light Suppressor 1
- Light Suppressor 2
- Light Suppressor 3
- Carrying Case
AGM Global Vision Comanche-22 Medium Range Night Vision Clip-On Systems Orderable Models
List of Orderable Models
- AGM Global Vision Comanche-22 Medium Range Night Vision Clip-On System, Gen 3 plus, Green Phosphor, Level 1 IIT, Black, 16CO2123203011 , MPN: 16CO2123253011 , Code: AG2-NVR-AGMMRCOS-16CO2123203011
AGM Global Vision Comanche-22 Medium Range Night Vision Clip-On Systems Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- AGM Global Vision Comanche-22 NL3 Medium Range Night Vision Clip-On System, Gen 2 Plus, Level 3, Black, 6.63.33.1, 16CO2122103231 , MPN: 16CO2122103231 , UPC: 810027770899 , Code: AG2-NVR-AGMMRCOS-16CO2122103231
- AGM Global Vision Comanche-22 NW3 Medium Range Night Vision Clip-On System Gen 2 Plus, White Phosphor Level 3, Black, 6.63.33.1, 16CO2122104231 , MPN: 16CO2122104231 , UPC: 810027778192 , Code: AG2-NVR-AGMMRCOS-16CO2122104231
- AGM Global Vision Comanche-22 NL2 Medium Range Night Vision Clip-On System, Gen 2 Plus, Level 2, Black, 6.63.33.1, 16CO2122103221 , MPN: 16CO2122103221 , UPC: 810027770905 , Code: AG2-NVR-AGMMRCOS-16CO2122103221
- AGM Global Vision Comanche-22 NW2 Medium Range Night Vision Clip-On System, Gen 2 Plus, White Phosphor Level 2, Black, 6.63.33.1, 16CO2122104221 , MPN: 16CO2122104221 , UPC: 810027774279 , Code: AG2-NVR-AGMMRCOS-16CO2122104221
- AGM Global Vision Comanche-22 Medium Range Night Vision Clip-On System, Gen 2 plus, Green Phosphor, Level 1 IIT, Black, 16CO2122103011 , MPN: 16CO2122103011 , UPC: 810027770912 , Code: AG2-NVR-AGMMRCOS-16CO2122103011
- AGM Global Vision Comanche-22 3NL2 Medium Range Night Vision Clip-On System, Gen 3, Level 2, Black, 6.63.33.1, 16CO2123283021 , MPN: 16CO2123283021 , UPC: 810027770936 , Code: AG2-NVR-AGMMRCOS-16CO2123283021
- AGM Global Vision Comanche-22 3NW2 Medium Range Night Vision Clip-On System, Gen 3, Auto-Gated, White Phosphor Level 2, Black, 6.63.33.1, 16CO2123284021 , MPN: 16CO2123284021 , UPC: 810027778208 , Code: AG2-NVR-AGMMRCOS-16CO2123284021
- AGM Global Vision Comanche-22 Medium Range Night Vision Clip-On Systems, 3NW1, Gen 3, White Phosphor, 45-57 lp/mm, Black, 16CO2123254111 , MPN: 16CO2123254111 , Code: AG2-NVR-AGMMRCOS-16CO2123254111