Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
- Night Vision Generation:
- 2+
- Image Intensifier Tube:
- NL1
- Image Intensifier Color:
- Green Phosphor
- Magnification:
- 1 x
- Color:
- Black
Code: AG2-NVG-AGMPNVG-12PV7122283011
MPN: 12PV7122283011
UPC: 810027770486
Product Info for AGM Global Vision PVS-7 1x27mm Night Vision Goggles
As one of the most impactful upgrades you can make to your tactical kit, these AGM Global Vision PVS-7 1x27mm Night Vision Goggles are an excellent choice for military operators, tactical shooters, police officers, and even civilians. These Night Vision Goggles are available with either white phosphor or green phosphor, so you can choose the option that works best for you. From infiltrating a compound with your squad to taking out coyotes, bears, and other predators on your land, the AGM Global Vision PVS-7 1x27mm Night Vision Goggles turns the night into day so that you can see clearly and hit your shots accurately. Plus, the PVS-7 is customizable, allowing you to upgrade it later by swapping to new intensifier tubes or mount it directly to your ballistic helmet, you can be confident in it performing at its best.![]()
Specifications for AGM Global Vision PVS-7 1x27mm Night Vision Goggles:
| Manufacturer: | AGM Global Vision |
| Night Vision Generation: | 2+ |
| Image Intensifier Tube: | NL1 |
| Image Intensifier Color: | Green Phosphor |
| Weight: | 1.5 lb |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 27 mm |
| Color: | Black |
| Focus Range: | 0.2 m to Infinity |
| Field of View, Linear: | 40 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 40 degrees |
| Battery Type: | Stand Alone Lithium |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Battery Quantity: | 1 |
| System/Lens Resolution: | 45 - 51 lp/mm |
| Diopter Adjustment Range: | -6 - 2 dpt |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Lens Material: | Glass |
Features of AGM Global Vision PVS-7 Night Vision Goggles
- Compact, rugged design
- Waterproof
- Head or helmet-mountable for hands-free operation
- Ergonomic, simple, easy-to-operate controls
- Built-in Infrared illuminator and flood lens
- Limited 3-Year Warranty
Package Contents:
- AGM Global Vision PVS-7 1x27mm Night Vision Goggles
- Packing Box
- Demist Shields
- Sacrificial Window
- Operators Manual
- 2 AA Alkaline
- Lens Tissue
- Neck Lanyard
- Head Mount Assembly
- Soft Carrying Case
AGM Global Vision PVS-7 1x27mm Night Vision Goggles Orderable Models
List of Orderable Models
- AGM Global Vision PVS-7, 1x27 mm, NL1 Night Vision Goggle, Gen 2 Plus, Green Phosphor, Level 1, Black, 6.4 6.0 3.0, 12PV7122283011 , MPN: 12PV7122283011 , UPC: 810027770486 , Code: AG2-NVG-AGMPNVG-12PV7122283011
AGM Global Vision PVS-7 1x27mm Night Vision Goggles Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- AGM Global Vision PVS-7 NL3 Night Vision Goggle, Gen 2 Plus, Level 3, Black, 6.4 6.0 3.0, Green Phosphor, 12PV7122283031 , MPN: 12PV7122283031 , UPC: 810164391391 , Code: AG2-NVG-AGMPNVG-12PV7122283031
- AGM Global Vision PVS-7 NL2 Night Vision Goggle Gen 2 Plus, Level 2, Black, 6.4 6.0 3.0, 12PV7122283021 , MPN: 12PV7122283021 , UPC: 810027770479 , Code: AG2-NVG-AGMPNVG-12PV7122283021
- AGM Global Vision PVS-7 NW3 Night Vision Goggle, Gen 2 Plus, Level 3, Black, 6.4 6.0 3.0, White Phosphor, 12PV7122284013 , MPN: 12PV7122284013 , UPC: 810164391407 , Code: AG2-NVG-AGMPNVG-12PV7122284013
- AGM Global Vision PVS-7 3NL3 Night Vision Goggle, Gen 3, Level 3, Black, 6.4 6.0 3.0, 12PV7123283031 , MPN: 12PV7123283031 , UPC: 810027770493 , Code: AG2-NVG-AGMPNVG-12PV7123283031
- AGM Global Vision PVS-7 1x27 mm Night Vision Goggles, Gen 3 plus, Green Phosphor, Level 1 IIT, Black, 12PV7123253011 , MPN: 12PV7123253011 , Code: AG2-NVG-AGMPNVG-12PV7123253011
- AGM Global Vision PVS-7 3NL2 Night Vision Goggle, Gen 3, Level 2, Black, 6.4 6.0 3.0, 12PV7123283021 , MPN: 12PV7123283021 , UPC: 810027770509 , Code: AG2-NVG-AGMPNVG-12PV7123283021
- AGM Global Vision PVS-7 3NW2 Night Vision Goggle, Auto-Gated, Gen 3, White Phosphor Level 2, Black, 6.4 6.0 3.0, 12PV7123284021 , MPN: 12PV7123284021 , UPC: 810027778130 , Code: AG2-NVG-AGMPNVG-12PV7123284021
- AGM Global Vision PVS-7 Night Vision Goggle, 3NW1, Gen 3, White Phosphor, 1x, 45-51 lp/mm, Black, 12PV7123252111 , MPN: 12PV7123252111 , Code: AG2-NVG-AGMPNVG-12PV7123252111