Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
AimShot Wireless Remote Tact Flashlight Kit-IR CP TX890-IR-C has been discontinued by AimShot and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Flashlights, Survival Gear yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for AimShot Wireless Remote Tact Flashlight Kit-IR CP TX890-IR-C
This is the Infrared (IR) LED version of the TX890 lights. It is the mainstay for the fixed beam wireless pressure switch tactical lights. All TZ lights are sold as a full kit. Everything you need is included with the package. TX890 IRite CREE LED light, picatinny rail mount, quick release mount, wireless remote pressure switch, and batteries (2 CR123A for the light, 1 CR1632 for the remote).![]()
Specifications for AimShot Wireless Remote Tact Flashlight Kit-IR CP TX890-IR-C:
| Lens: | Tempered Glass |
| Construction: | Aluminum Alloy with Rubber Grip |
| Water Proof: | Yes |
| Battery Life: | High |
| Battery: | 2 CR123A included |
| Length: | 6" |
| Diameter at Bezel: | 1 3/8" |
| Diameter at Handle: | 1" |
| Weight with battery: | 4.9 oz |
| Finish: | Matte Black |
Features of AimShot Wireless Remote Tactical Flashlight Kit , IR, Clam Package TX890-IR-C:
- Fixed beam wireless pressure switch tactical lights
- TX890 Infrared LED light
- Picatinny rail mount
- Quick release mount
- Wireless remote pressure switch
- Batteries 2 CR123A
- The Infrared version of the TX890 light output is not able to be seen with the naked eye. You must use night vision gear to be able to see the output of the IR LED. As with all IR LED's there will be a faint red glow when viewing from directly in front of the LED.
Package Contents:
- AimShot Wireless Remote Tact Flashlight Kit-IR CP TX890-IR-C
Related Products to AimShot Wireless Remote Tact Flashlight Kit-IR CP TX890-IR-C
AimShot Wireless Remote Tact Flashlight Kit-IR CP TX890-IR-C Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- AimShot Wireless Remote Tact Flashlight Kit-IR CP TX890-IR-C , MPN: TX890-IR-C , UPC: 669256089131 , Code: AS-FL-TX890-IR-C



























































