Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
- Color:
- Black
- Objective Lens Diameter:
- 80 mm
- Eye Relief:
- 18 - 19 mm
- Exit Pupil:
- 1.33 - 4 mm
- Field of View, Linear:
- 55 - 113 ft at 1000 yds, 113 ft at 1000 yds
- ED Glass:
- No
- Scope Body Type:
- Angled
- Length:
- 17 in
- Weight:
- 64 oz
- Condition:
- New
Code: AL-SS-788-EE
MPN: 788
UPC: 637148107881
Product Info for Alpen Shasta Ridge 20-60x80mm Waterproof Spotting Scope
Alpen 788 20-60x80 Waterproof Rubber Covered Angled 45° Eyepiece Spotting Scope with Nylon Carrying Case and Portable 12in Swivel-Head Tripod users demand top quality optics that perform flawlessly under all weather conditions. Alpen 20-60x80mm Waterproof Spotting Scopes with 45 Degree Eye Piece 788 are nitrogen filled, waterproof, dustproof, and shock-resistant Spotting Scopes. Alpen 20-60 x 80 Waterproof, Rubber Covered, Multi Coated Spotting Scope w/ 45 Degree EP features powerful lenses, and comes standard with a durable, padded field carrying case. The optical resolution of Alpen 20-60x80mm Angled Spotting Scope was 1.8 seconds of angle, meaning that is capable of revealing target datails as small as 1/32 of an inch at a distance of 100 yards. Due to the great light-gathering ability of the 80mm objective, the Spotting Scopes performs superbly in low light. The 45 degree eyepiece is especially useful for viewing astronomical objects or anything at a steep upward angle. And thanks to the rotating Spotting Scopes mount, the Alpen spotting scope's ideal for use on shooting on shooting benches.![]()
Specifications for Alpen Shasta Ridge 20-60x80mm Waterproof Spotting Scope:
| Manufacturer: | Alpen |
| Color: | Black |
| Magnification: | 20 - 60 x |
| Objective Lens Diameter: | 80 mm |
| Eye Relief: | 18 - 19 mm |
| Exit Pupil: | 1.33 - 4 mm |
| Field of View, Linear: | 55 - 113 ft at 1000 yds, 113 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| ED Glass: | No |
| Scope Body Type: | Angled |
| Body Only: | No |
| Length: | 17 in |
| Weight: | 64 oz |
| Condition: | New |
| Magnification Type: | Variable |
| Prism System: | Porro |
| Prism Material: | BAK4 |
| Tripod Adaptable: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Case: | Yes |
Features of Alpen Shasta Ridge 20-60x80mm Waterproof Spotting Scope
- Waterproof
- Fully Multi-Coated
- Rubber Covered
- Tripod
- Carry Case
- Item Number 788
- Magnification 2060X
- Waterproof Yes
- Field of View 113/55/1000yds
- Lens Coatings Fully-Multi-Ctd
- Eye Relief 19/18mm
- Exit Pupil 40.0/1.33mm
- Focuser Type Top
- Objective Lens Diameter 80mm
- Close Focus 24/30ft
- Prism Porro
- Length 17.5"
Package Contents:
- Alpen Shasta Ridge 20-60x80mm Waterproof Spotting Scope
- Nylon Case
- Portable 12in Swivel-Head Tripod
Alpen Shasta Ridge 20-60x80mm Waterproof Spotting Scope Orderable Models
List of Orderable Models
- Alpen 20-60x80mm Angled Waterproof Spotting Scope - 45 Degree Eyepiece, Nylon Case, Portable 12in Swivel-Head Tripod , MPN: 788 , UPC: 637148107881 , Code: AL-SS-788-EE
Alpen Shasta Ridge 20-60x80mm Waterproof Spotting Scope Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Open Box, Dealer Demo, Alpen 20-60x80mm Angled Waterproof Spotting Scope - 45 Degree Eyepiece, Nylon Case, Portable 12in Swivel-Head Tripod , MPN: 788-DMO , Code: AL-SS-788-DMO