Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for American Derringer Lady-Derringer Pistol, .38 Special, 3in barrel
All American Derringers are equipped with a manually operated Hammer Block type safety. The safety automatically disengages when the hammer is cocked. The Lady Derringer comes new packed in a French fitted leatherette display case.![]()
Specifications for American Derringer Lady-Derringer Pistol, .38 Special, 3in barrel:
| Manufacturer: | American Derringer |
| Gun Make: | American Derringer |
| Gun Model: | American Derringer Lady Derringer |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | .38 Special |
| Barrel Length: | 3 in |
| Material: | Synthetic Ivory |
| Sight Configuration: | Blade Front |
| Action Type: | Weatherby Orion |
| Safety Type: | Hammer Block |
| Trigger Action: | Single-Action (SA) |
| Magazine Capacity: | 2 Round |
| Production Year: | 1991 |
| Weight: | 15.5 oz |
| Length: | 4.8 in |
| Housing/Frame Material: | Stainless Steel |
| Muzzle Energy: | 155 ft-lbs |
| Muzzle Velocity: | 665 ft/s |
Package Contents:
- American Derringer Lady-Derringer Pistol, .38 Special, 3in barrel
American Derringer Lady-Derringer Pistol, .38 Special, 3in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- American Derringer Lady-Derringer Pistol, .38 Special, 3in barrel, stainless steel frame, synthetic ivory grip, 2-barrel, blade front, 2 round magazine, ADLD-.38 SP-3-1-FRRMPG , MPN: ADLD-.38 SP-3-1-FRRMPG , Code: 5SZ-FH3-OP718-ADLD-38-SP-3-1-FRRMPG






























































































