Tap Tap to Zoom
Read More...
Up to 15% OFF Observation Optics
- Color:
- Tan
- Condition:
- New
- Package Type:
- Box
Code: 28W-BI-G2N842HD-116010
MPN: 116010
UPC: 813869021907
Product Info for Athlon Optics Neos Gen II HD 8x42mm Roof Prism Binoculars
Hardcore hikers and hunters alike will love the premium features packed into these Athlon Optics Neos Gen II 8x42mm HD Binoculars. To withstand the elements, Athlon Optics designed these Binoculars with an O-ring sealed and nitrogen purged composite chassis. These Athlon Optics Neos Gen II 8x42mm HD Waterproof Binoculars also contain fully multi-coated lenses that produce bright, clear images, and there is a close-focus feature that brings images right up to your eye. With a lengthy 17mm eye relief, you can comfortably use these binoculars while wearing glasses. Plus, the rubber armor exterior grip inlays ensure you get a firm grip on these bad boys even in slippery conditions. Scoop up your pair of Athlon Optics Neos Gen II 8x42mm HD (HD) Binoculars so that you can sight out all the fine details of nature while on the go.![]()
Specifications for Athlon Optics Neos Gen II HD 8x42mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Athlon Optics |
| Color: | Tan |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Eye Relief: | 17 mm |
| Exit Pupil: | 5.25 mm |
| Field of View, Linear: | 367 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 7 degrees |
| Optical Coating: | Multi Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Interpupillary Distance: | 56 - 72 mm |
| Close Focus: | 4 m |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 5.9 in |
| Weight: | 21 oz |
| Finish: | Green Rubber Armor |
| Fabric/Material: | Magnesium |
| Condition: | New |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Athlon Optics Neos Gen II HD 8x42mm Roof Prism Binoculars
- Fully Multi-Coated
- BaK4 Prisms
- Magnesium Chassis
- Locking Diopter
- Long Eye Relief
- Close Focus
- Twist Up Eye-Cups
- Waterproof
- Tripod Adaptable
- HD Glass
- Nitrogen Purged
Package Contents:
- Athlon Optics Neos Gen II HD 8x42mm Roof Prism Binoculars
Athlon Optics Neos Gen II HD 8x42mm Roof Prism Binoculars Orderable Models
List of Orderable Models
- Athlon Optics Neos G2 HD 8x42mm Roof Prism Binoculars, Green, 116010 , MPN: 116010 , UPC: 813869021907 , Code: 28W-BI-G2N842HD-116010
Athlon Optics Neos Gen II HD 8x42mm Roof Prism Binoculars Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- DEMO, Athlon Optics Neos Gen II HD Binocular, 8x42mm, Roof Prism, BaK4, Magnesium, Tan, 116010 , MPN: 116010-DEMO , Code: 28W-BI-G2N842HD-116010-DEMO