Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
13% OFF Rifle Scopes + 2% Bucks
Show with deals only:
Product Info for Athlon Optics Talos 3-12x40mm 1in Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
The Talos series is stylishly engineered with the most advanced materials. Premium features are standard with the TALOS 3-12×40. You’ll get fully multi-coated glass lenses, a one-piece tube construction, and capped elevation and windage turrets, which means you can dial in your shot exactly how you want it. Its illuminated recticle is perfect for the light glow of dusk and dawn. And it’s ready when you are — with a waterproof chassis that is nitrogen purged to help keep all of your internal workings perfectly fog-free throughout the hunt.![]()
Specifications for Athlon Optics Talos 3-12x40mm 1in Tube Rifle Scope, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Athlon Optics |
| Objective Lens Diameter: | 40 mm |
| Magnification: | 3 - 12 x |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 13.6 - 3.4 mm |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 34.1 - 8.9 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.82 - 3.35 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 16.2 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 12 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 10 yds to infinity |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | Aircraft Grade Aluminum |
| Focus Range: | 15 yds to infinity |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| W/E Travel at 100 Yds: | 60 MOA |
| Eyepiece Lens Diameter: | 45.72 mm |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Athlon Optics Talos 3-12x40mm 1in Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
- Aircraft Grade Aluminum Tube
- Second Focal Plane Reticle
- Illumi-nated Glass Reticles
- Waterproof
- Nitrogen Purged fully multi-coated
- Capped Turrets
Package Contents:
- Athlon Optics Talos 3-12x40mm 1in Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
Athlon Optics Talos 3-12x40mm 1in Tube Rifle Scope, Second Focal Plane Orderable Models
List of Orderable Models
- Athlon Optics Talos 3-12x40mm 1in Tube Rifle Scope, Second Focal Plane, Center-X, MOA Reticle, Black, 215003 , MPN: 215003 , UPC: 813869020634 , Code: 28W-RS-TL31240-215003
- Athlon Optics Talos 3-12x40mm 1in Tube Rifle Scope, Second Focal Plane, BDC 600, IR MOA Reticle, Black, 215001 , MPN: 215001 , UPC: 813869020641 , Code: 28W-RS-TL31240-215001
Athlon Optics Talos 3-12x40mm 1in Tube Rifle Scope, Second Focal Plane Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- DEMO, Athlon Optics Talos Rifle Scope, 3-12 x 40, SFP, 1in Tube, Center X Reticle, Matte, Black, 215003 , MPN: 215003-DEMO , Code: 28W-RS-TL31240-215003-DEMO
- DEMO, Athlon Optics Talos Rifle Scope, 3-12 x 40, SFP, 1in Tube, MIL Dot Reticle, Matte, Black, 215004 , MPN: 215004-DEMO , Code: 28W-RS-TL31240-215004-DEMO
- Athlon Optics Talos 3-12x40mm 1in Tube Rifle Scope, Second Focal Plane, BDC 250 Shotgun IR MOA Reticle, Black, 215005 , MPN: 215005 , UPC: 813869023055 , Code: 28W-RS-TL31240-215005
- Athlon Optics Talos 3-12x40mm 1in Tube Rifle Scope, Second Focal Plane, Mil Dot, MIL Reticle, Black, 215004 , MPN: 215004 , UPC: 813869020658 , Code: 28W-RS-TL31240-215004
- DEMO, Athlon Optics Talos Rifle Scope, 3-12 x 40, SFP, 1in Tube, Illuminated BDC 600 Reticle, Matte, Black, 215001 , MPN: 215001-DEMO , Code: 28W-RS-TL31240-215001-DEMO