Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
13% OFF Rifle Scopes + 2% Bucks
- Reticle:
- Mil-Dot Reticle
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- First Focal Plane (FFP)
- Illumination Color:
- Red
- Finish:
- 6061-T6 Aircraft Grade Aluminum
- Color:
- Black
- Weight:
- 17.4 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/10 Mil Rad
- Adjustment Type:
- Mil Rad
- Parallax:
- 100 yds
- Illumination Type:
- LED
- Additional Features:
- Standard
- Condition:
- New
- W/E Travel at 100 Yds:
- 120 MOA
Code: 2AI-RS-XP81824FFP-AT-XP8-FFP
MPN: AT-XP8-FFP
UPC: 780392013993
Product Info for Atibal XP8 Mirage 1-8x24mm Rifle Scope w/ Rapid View Lever, 30 mm Tube, First Focal Plane
The Atibal XP8 1-8x24mm FFP is the latest edition of Atibal's line of innovative, practical, and versatile low power variable optics. Featuring a thoughtfully designed Christmas Tree style illuminated reticle in a First Focal Plane configuration and Atibal's Removable Throw Lever, the XP8 Mirage enables the user to make lightning fast magnification changes and engage the target with confidence and accuracy.![]()
The XP8 Mirage features Atibal's Christmas Tree style illuminated reticle with a .28 MIL center red dot. The XP8 Mirage reticle allows you to quickly obtain your target with the boxed in center dot at 1x in close quarters scenarios while allowing for more precise shots at longer distance with it's 8x magnification. The Christmas Tree aspect of the reticle enables the user to rapidly engage targets in varying circumstances by positioning the reticle in relation to the target based on shooting data from previous engagements
Specifications for Atibal XP8 Mirage 1-8x24mm Rifle Scope w/ Rapid View Lever, 30 mm Tube, First Focal Plane:
| Manufacturer: | Atibal |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 8 x |
| Reticle: | Mil-Dot Reticle |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 3 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | 6061-T6 Aircraft Grade Aluminum |
| Field of View, Linear: | 12.45 - 105 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 20.7 - 3.2 degrees |
| Eye Relief: | 4 in |
| Diopter Adjustment Range: | 18 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 17.4 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/10 Mil Rad |
| Length: | 10 in |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Parallax: | 100 yds |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Width: | 2.8 in |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aircraft Grade Aluminum |
| Height: | 1.9 in |
| Focus Range: | 100 yds to infinity |
| Lens Material: | FMC |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Light Transmission: | 85 % |
| Battery Life: | 300 hours |
| Operating Temperature: | -22 - 122 Fahrenheit |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Water Resistant Mark: | 10 m |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Magnification Type: | Variable |
| Additional Features: | Standard |
| Condition: | New |
| W/E Travel at 100 Yds: | 120 MOA |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Atibal XP8 Mirage 1-8x24mm Rifle Scopes w/ Rapid View Lever, 30 mm Tube, First Focal Plane
- Lifetime Warranty;
- Rapid View Lever;
- Extra battery compartment in windage cap;
- 11 Brightness Settings;
- Fully multi-coated lens providing no less than 85% light transmission;
- Low profile turrets for windage and elevation adjustment;
- Fog Proof;
- Water Proof;
- Shock Proof
Package Contents:
- Atibal XP8 Mirage 1-8x24mm Rifle Scope w/ Rapid View Lever, 30 mm Tube, First Focal Plane
- Battery
- Cleaning Cloth
- Lens Caps
Atibal XP8 Mirage 1-8x24mm Rifle Scope w/ Rapid View Lever, 30 mm Tube, First Focal Plane Orderable Models
List of Orderable Models
- Atibal XP8 Mirage Rifle Scope w/ Rapid View Lever, 1-8x24mm, 30mm Tube, First Focal Plane, 0.28 MIL Dot Reticle, Black, AT-XP8-FFP , MPN: AT-XP8-FFP , UPC: 780392013993 , Code: 2AI-RS-XP81824FFP-AT-XP8-FFP
Atibal XP8 Mirage 1-8x24mm Rifle Scope w/ Rapid View Lever, 30 mm Tube, First Focal Plane Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- DEMO, Atibal XP8 Mirage Rifle Scope w/ Rapid View Lever, 1-8x24mm, 30mm Tube, First Focal Plane, 0.28 MIL Dot Reticle, Black, AT-XP8-FFP , Code: 2AI-RS-XP81824FFP-AT-XP8-FFP-DEMO