Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Product No Longer Available
Unfortunately ATN DNVM-2 Digital Night Vision Monocular, 2x is not listed by OpticsPlanet.You can also explore other items in the Night Vision, Monoculars, Night Vision Monocular yourself to try and find the perfect replacement for you!
Please note: Black spots (artifacts) in image intensifier tubes are an inherent result of the manufacturing process and do not affect the performance of a night vision unit. Higher generation units have fewer artifacts.
Product Info for ATN DNVM-2 Digital Night Vision Monocular, 2x
The ATN 2X DNVM Series Digital Night Vision Scope offers unparalleled capability with an affordable price, to bring you a versatile solution to your night vision requirements. ATN builds these night vision scopes with a highly sensitive sensor that provides exceptionally bright and sharp image, allowing the NV monocular to work effectively even in extremely dark conditions. ATN DNVM Night Vision Monoculars offer superior overall performance and image quality thanks to the Vivid Color Display, which improves contrast, depth perception, and overall image quality. Whether you need it for hunting, camping, boating or general outdoor adventures, the ATN DNVM Series of Digital Night Vision Monoculars will provide you great results.![]()
Specifications for ATN DNVM Digital Night Vision Monocular - 2x Magnification:
| Magnification: | 2X |
| Lens Diameter: | 35mm |
| Focus Range: | 5 Yard To Inf. |
| Eye Relief: | 10mm |
| Diopter Adjustment: | ± 1.5 |
| Power Supply: | 3V (CR 123A battery) |
| Operating Time: | 8+ Hours |
| Operational: | Day or Night |
| Display: | Vivid Color Display |
| Operating Temperature: | -22°f To +140°f |
| Dimensions: | 7.2" (L) X 3"(W) X 2.5" (H) |
| Weight: | 11Oz |
Features of ATN DMVN 2X Digital Night Vision Scope:
- 2x magnification
- Built-in infrared illuminator
- Lightweight
- Vivid Color Display
- Water and fog resistant
- Limited Two-Year Warranty
Package Contents:
- ATN DNVM-2 Digital Color Night Vision Monocular, 2x
Related Products to ATN DNVM-2 Digital Night Vision Monocular, 2x
ATN DNVM-2 Digital Night Vision Monocular, 2x Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- ATN DNVM-2 Digital Night Vision Monocular, 2x DGMNNVM2C , MPN: DGMNNVM2C , UPC: 658175112013 , Code: AT-NVN-DGMNNVM2C


