Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Product Discontinued by Manufacturer
ATN DNVM-4 Digital Night Vision 4x Monocular has been discontinued by ATN and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Night Vision, Monoculars, Night Vision Monocular yourself to try and find the perfect replacement for you!
Please note: Black spots (artifacts) in image intensifier tubes are an inherent result of the manufacturing process and do not affect the performance of a night vision unit. Higher generation units have fewer artifacts.
Product Info for ATN DNVM-4 Digital Night Vision 4x Monocular
The 4X model of the ATN DNVM Digital Night Vision Scope series offers an amazing balance of quality and value. This series of night vision monoculars is built with ATN's highly sensitive sensor, designed to bring you exceptionally bright and sharp images. The ATN DNVM NV Monocular w/ 4X Magnification will work effectively even in extremely dark conditions, and offer superior performance and image quality thanks to the Vivid Color Display, which improves contrast, depth perception, and overall image quality. For today's budget conscious outdoor enthusiast ATN presents the DNVM ATN Digital 4X NV Monoculars w/ IR Illuminator. Recent advancements in low light digital sensor technology have allowed them to create a new line of night vision monoculars that provide you with superior clarity and a high light gain at a minimal cost. An advanced manual brightness/gain adjustment allows you to adjust the brightness of the unit to its surrounding area maximizing image clarity and light gain. No scene is too dark with the ATN Night Vision Scopes, turn on the powerful built-in infrared illuminator and you can see even in total darkness. A wide array of magnification options combined with a compact, ergonomic design make the ATN Night-Vision Monocular line from ATN an excellent unit for your night vision needs. Whether it's for hunting, camping, boating or general outdoor adventures, the ATN 4X Digital Night Vision Monocular will more than meet your needs.![]()
Specifications for ATN DNVM Digital Night Vision Monocular - 4x Magnification:
| Magnification: | 4X |
| Lens Diameter: | 70mm |
| Focus Range: | 5 Yard To Inf. |
| Eye Relief: | 10mm |
| Diopter Adjustment: | ± 1.5 |
| Power Supply: | 3V (CR 123A battery) |
| Operating Time: | 8+ Hours |
| Operational: | Day or Night |
| Display: | Vivid Color Display |
| Operating Temperature: | -22°f To +140°f |
| Dimensions: | 7.2" (L) X 3"(W) X 2.5" (H) |
| Weight: | 12 oz. |
Features of ATN DMVN 4X Digital Night Vision Scope:
- 4x magnification
- Built-in infrared illuminator
- Lightweight
- Vivid Color Display
- Water and fog resistant
- Limited Two-Year Warranty
Package Contents:
- ATN DNVM-4 Digital Night Vision 4x Monocular
Related Products to ATN DNVM-4 Digital Night Vision 4x Monocular
ATN DNVM-4 Digital Night Vision 4x Monocular Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- ATN DNVM-4 Digital Night Vision Monocular, 4x DGMNNVM4C , MPN: DGMNNVM4C , UPC: 658175112020 , Code: AT-NVN-DGMNNVM4C


