Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
ATN Night Scout VX, Night Vision Binocular, 1+ Gen 40 lp/mm has been discontinued by ATN and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Night Vision, Night Vision Goggles (NVG) / Binoculars yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for ATN Night Scout VX, Night Vision Binocular, 1+ Gen 40 lp/mm
The ATN Night Scout-VX Night Vision Binoculars were designed to be a cost effective night vision binocular without giving up quality or night vision performance. They are a compact, lightweight, dual image tube system that provides for depth perception and the comfort of use you would receive out of a pair of binoculars. The ATN Night Scout-VX Generation 1 NV Binocular is available in several image tube configurations to satisfy all budgets and performance requirements. The best part is that if there is no light to amplify, with the help of the infrared illuminator, you can cut through the darkness. The ATN Night Scout-VX First Generation NV Binocualars are the best value on the market for night vision binoculars.![]()
Specifications for ATN Night Scout Gen1 NV Binocular:
| Total Darkness IR System: | Yes |
| "SMART" Technology: | No |
| Multi-Purpose System: | No |
| IIT Generation: | 1 |
| Photocathode Type: | Sinle stage |
| Resolution: | 40 lp/mm |
| MTTF - Mean Time Before Failure: | 2,500 + hours |
| Magnification: | 5x |
| Lens System: | F1.2, 90 mm |
| Proshield Lens Coating: | Yes |
| FOV: | 20° |
| Range of Focus: | 20 m to infinity |
| Diopter Adjustment: | -5 to +5 |
| Controls: | Digital |
| Automatic Brightness Control: | No |
| Bright Light Cut-off: | Yes |
| Automatic Shut-off System: | Yes |
| Infrared Illuminator: | Yes |
| IR Indicator: | Yes |
| Low Battery Indicator: | Yes |
| Environmental Rating: | Weather resistant |
| MIL-STD-810: | No |
| Power Supply: | 1x3 V CR123A type battery |
| Battery Life: | 60 hrs |
| Operating Temperature: | -40 to +50 °C |
| Storage Temperature: | -50 to +70 °C |
| Dimensions: | 225 x 150 x 75 mm, 9" x 6" x 3" |
| Weight: | 1.5 kg / 3.3 lbs |
| Warranty: | 2 years |
Features of ATN Night Scout VX Generation 1 Binocular:
- Powerful 5x magnification
- Easy-to-use digital controls
- Multi-coated all-glass optics
- Long-Range Infrared Illuminator
- Water and fog resistant
- Limited Two-Year Warranty
Package Contents:
- ATN Night Scout VX First Generation Night Vision Binocular
- Instruction Manual
- Lens Tissue
- One Lithium Battery
- Soft carrying Case
- Warranty card
- Lens Cap for Night Scout VX
Related Products to ATN Night Scout VX, Night Vision Binocular, 1+ Gen 40 lp/mm
ATN Night Scout VX, Night Vision Binocular, 1+ Gen 40 lp/mm Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- ATN Night Scout VX, Night Vision Binocular, 1+ Gen 40 lp/mm NVBNNSCV10 , MPN: NVBNNSCV10 , UPC: 658175112150 , Code: AT-NVB-NIGHTGEN1-NVBNNSCV10


