Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
ATN NVB8X-CGT 2nd Gen. Night Vision Binoculars has been discontinued by ATN and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Night Vision, Night Vision Goggles (NVG) / Binoculars yourself to try and find the perfect replacement for you!
Please note: Black spots (artifacts) in image intensifier tubes are an inherent result of the manufacturing process and do not affect the performance of a night vision unit. Higher generation units have fewer artifacts.
Product Info for ATN NVB8X-CGT 2nd Gen. Night Vision Binoculars
The ATN NVB8X-CGT 2nd Gen. Night Vision Binoculars is a powerful Night Vision Binocular. The ATN NVB8X 2 Night Vision Device is waterproof and can withstand the rigors of almost any environment. The ATN NVB 8X NVBNB08XC0 will give you the range and clarity that other Night Vision Systems simply can not touch. ATN is a leading manufacturer of precision optics that include Night Vision Units, Thermal Imaging Devices and Military Binoculars. We live in an era of technological advance and precision. At ATN, we strive to be the world leader in high quality optics and night vision devices. Their commitment toward customer service, innovative devices and low cost is central to their overall mission. ATN has built its reputation around these basic concepts and plan to continue in this proud tradition.![]()
Available models for NV Binoculars 8x Night Vision Binoculars
- ATN NVB8X-CGT Night Vision Binocular NVBNB08XC0
- ATN NVB8X-2 Gen. 2 8x Night Vision Binocular NVBNB08X20
We offer complete line of ATN Night Vision. For our complete selection of products by ATN on sale please visit our ATN page. For more Night Vision please visit our Night Vision store section.
Specifications for ATN NVB8X 2nd Generation Night Vision Binoculars:
| Intensifier tube: | Gen. 2 or CGT |
| Magnification: | 8X |
| Field of view: | 6.5° |
| Range of Focus: | 3 m to infinity |
| Power Supply: | 3 V, Lithium or 1.5V, AA type |
| Battery Life (CR123A type): | 60 hours (20 hours w/IR illuminator) |
| Operating Temperature: | -40°C to +50°C |
| Storage Temperature: | -50°C to +70°C |
| Dimensions: | 315 x 108 x 102 mm / 12.4''x 4.3''x 4" |
| Weight: | 2.6 lb/1.16 kg |
Features of ATN NVBNB08X20 NVB 8X Second Gen Night Vision Binoculars:
- Super fast lens system provides the user with clear and sharp image
- Dual eye viewing system for long viewing sessions
- Built-in Infrared illuminator lets you see even in the total darkness
- Rugged and versatile design
- Easy-to-use digital controls
- Tripod mountable
- Waterproof
- Two-Year Warranty
Package Contents:
- ATN NVB8X-CGT 2nd Gen. Night Vision Binoculars
Related Products to ATN NVB8X-CGT 2nd Gen. Night Vision Binoculars
ATN NVB8X-CGT 2nd Gen. Night Vision Binoculars Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- ATN NVB8X-2 Gen. 2 8x Night Vision Binocular NVBNB08X20 , MPN: NVBNB08X20 , UPC: 658175121671 , Code: AT-NVB-NVBG2-NVBNB08X20
- ATN NVB8X-CGT Night Vision Binocular NVBNB08XC0 , MPN: NVBNB08XC0 , UPC: 658175121688 , Code: AT-NVB-NVBG2-NVBNB08XC0
- ATN NVB8X-WPT Night Vision Binocular NVBNB08XW0 , MPN: NVBNB08XW0 , UPC: 658175122456 , Code: AT-NVB-NVBG2-NVBNB08XW0


