Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
ATN 60Hz OTS-X-E330 Thermal Imaging Monocular - 320x240, 30mm has been discontinued by ATN and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Thermal Imaging, Thermal Imaging Monoculars yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for ATN 60Hz OTS-X-E330 Thermal Imaging Monocular - 320x240, 30mm
The ATN OTS-X E330 2X (60Hz) Thermal Viewer TIMNOTSXE330 is designed to be a versatile, compact, lightweight yet rugged thermal viewer that can be easily carried in a cargo pocket for Law enforcement and Sportsmen alike. This Thermal Image Monocular from ATN is one of the most affordable thermal viewers on the market that includes a full 320x240. One of the most unique features of the ATN OTSX E330 60Hz Thermal Imaging Monocular is the ability to interchange the objective lens so you can have multiple magnifications based on your need or mission. The ATN Thermal OTS-X E330 Imaging Monocular 320x240 resolution with 4 different interchangeable lens types to choose from the OTS-X series is one of the most versatile viewers on the market.![]()
Specifications for ATN Thermal Imager OTS-X-E330 Monocular:
| Sensor (microbolometer): | 320 x 240 |
| Type: | Uncooled |
| Material: | Vanadium oxide (VOx) |
| Image Size (output resolution): | 800x600 |
| Frame rate: | 60 Hz |
| Video output: | Analog RS-170 |
| Lens: | 30 mm |
| Display: | Color OLED matrix, SVGA< 800x600 |
| Thermal Sensitivity: | <50mK |
| Spectral Response: | 7-14 um |
| Field of View: | 11° |
| Eye Relief: | 27 mm |
| Diopter Adjustment: | -1.5 |
| Optical Magnification: | 2X |
| E-Zoom: | 4X, 8X |
| Human Detection: | 750 m |
| Human Recognition: | 300 m |
| Human Identification: | 180 m |
| Vehicle Detection: | 1650 m |
| Vehicle Recognition: | 660 m |
| Vehicle Identification: | 400 m |
| Polarity control: | White hot / Black hot / Multiple Color Modes |
| Start up time: | <4 sec |
| Waterproof: | Yes |
| Battery type: | 1 x CR123A battery type |
| Battery Life: | 2+ hrs |
| Weight: | 1.1lb /500 grams |
| Dimensions: | 145 x 61 x 83 mm /5.75x2.4x3.3" |
| Warranty: | 1 year |
Features of ATN OTX-X 30mm 60hz Thermal Imaging Monocular:
- Resolution 320 x 240
- Ergonomic Design
- Enhanced Imaging (60hz)
- Compact Rugged Construction
- Interchangable Optics
- E-Zoom
- Variable Geometry Display
- Digital Brightness Control
- Icon Based Menu System
- Color Modes
- Black/White Polarity
- VOx Vanadium Oxide Detector
- 800x600 Display
- Video Output
- 1 Year Warranty
Package Contents:
- ATN OTS-X E330 2X (60Hz) Thermal Viewer TIMNOTSXE330
Thermal Monocular Accessories






























Related Products to ATN 60Hz OTS-X-E330 Thermal Imaging Monocular - 320x240, 30mm
ATN 60Hz OTS-X-E330 Thermal Imaging Monocular - 320x240, 30mm Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- ATN OTS-X-E330, 320x240, 30mm, 60Hz Thermal Imaging Monocular TIMNOTSXE330 , MPN: TIMNOTSXE330 , UPC: 658175342663 , Code: AT-THM-TIMNOTSXE330




























