Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Benchmade 150 Marc Lee Glory 12.50" Knife w/ Plain Edge BK1 Blade & Sand Handle has been discontinued by Benchmade and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Knives, Survival Gear, Fixed Blade Knives yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Benchmade 150 Marc Lee Glory 12.50" Knife w/ Plain Edge BK1 Blade & Sand Handle
Developed and built , the Benchmade Glory Marc Lee Fixed Blade Tactical Knife 150BKSN honors the fearless actions and heroic behavior of petty officer second class Marc Alan Lee, the first Navy Seal to be killed in Iraq since the war began in 2003. The 154CM (58-61HRC) stainless steel re-curve blade on this Knife from Benchmade is guaranteed to retain an edge more effectively and for longer periods of time over inferior materials. The Benchmade Glory Fixed Blade Knife is made with a machined G10 handle applied with coyote brown BK1, for an amazing grip in almost any condition or environment. This Bench Made Tactical Knife comes with a multi-function soft nylon sheath so your knife is never out of reach. For a great looking tactical knife that won't let you down in the field, choose the Bench-Made Glory Marc Lee Coyote Brown Tactical Knife.![]()
Specifications for Benchmade 150 Fixed Tactical Knife - Marc Lee "Glory":
| Blade Length: | 7.30" |
| Blade Thickness: | 0.190" |
| Handle Thickness: | 0.750" |
| Blade Material: | 154CM Stainless Steel |
| Blade Hardness: | 58-61HRC |
| Blade Style: | Re-curve Blade, BK1 |
| Weight: | 10.10oz. |
| Pocket Clip: | Sheath |
| Lock Mechanism: | Fixed |
| Overall Length: | 12.50" |
| Closed Length: | 0.00" |
| Sheath Material: | Multi-Function Soft Sheath, Nylon, MOLLE® Compatible, 4.80oz |
| Class: | Black |
Features of Benchmade Fixed Blade Tactical Marc Lee Glory Knife:
- !
- 154CM (58-61HRC) stainless steel re-curve blade
- Machined G10 handle applied with coyote brown BK1
- Multi-function nylon soft sheath
Package Contents:
- Benchmade Glory Marc Lee Fixed Blade Tactical Knife 150BKSN
Related Products to Benchmade 150 Marc Lee Glory 12.50" Knife w/ Plain Edge BK1 Blade & Sand Handle
Benchmade 150 Marc Lee Glory 12.50" Knife w/ Plain Edge BK1 Blade & Sand Handle Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Benchmade 150 Marc Lee Glory Knife w/ Plain Edge BK1 Blade & Sand Color Handle 150BKSN , MPN: 150BKSN , UPC: 610953131432 , Code: 79-KN1-150BKSN


























































