Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.91 in
- Overall Length:
- 8.95 in
- Blade Material:
- D2
- Handle Color:
- Black
- Serrated:
- Plain
- Hand:
- Ambidextrous
- Blade Shape:
- Dagger
- Included Accessories:
- Standard
- Handle Finish:
- Black
- Handle Material:
- 6061-T6 Aluminum
- Blade Finish:
- Coated
- Condition:
- New
- Package Type:
- Box
Code: 79-KN3-3300IFDL-3300BK
MPN: 3300BK
UPC: 610953123758
This item may be purchased by Illinois residents 21 years and over with a valid FOID and Illinois Identification card which we require submission of at checkout. For those outside of Illinois, this item is regulated for sale to Military, Law Enforcement, or other qualified personnel. Our team will contact you regarding the required qualifications and documentation. Certain federal, state, and/or local laws and regulations may apply.
Product Info for Benchmade Infidel 3.91in Automatic Folding Knife
Benchmade Infidel Out the Front Knife is a marvel of knife engineering, a quick-opening, double edged dagger that looks as good as it functions. This Benchmade knife features an automatic out the front (OTF) opening system that can be engaged in seconds using the thumb slide on the handle. Once activated, the knife gives you access to a narrow double-edged dagger made from sturdy D2 tool steel and sharpened to a fine spear point. The Bench Made Infidel Automatic Open Dagger has a sturdy, black anodized machined 6061-T6 aluminum handle that feels comfortable in your hand and makes the dagger easy to use. Benchmade has also equipped the Infidel with a steel deep-carry pocket clip for easy transportation and concealed carry capability, plus a MOLLE compatible soft knife sheath. For a fast-acting, truly exotic backup weapon or primary pocket knife, choose the Benchmade Infidel OTF D2 Steel Dagger.![]()
Specifications for Benchmade Infidel 3.91in Automatic Folding Knife:
| Manufacturer: | Benchmade |
| Blade Length: | 3.91 in |
| Overall Length: | 8.95 in |
| Blade Material: | D2 |
| Handle Color: | Black |
| Serrated: | Plain |
| Hand: | Ambidextrous |
| Knife Application: | Pocket Knife, Tactical |
| Blade Shape: | Dagger |
| Included Accessories: | Standard |
| Handle Finish: | Black |
| Handle Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Blade Finish: | Coated |
| Blade Thickness: | 0.118 in |
| Condition: | New |
| Sheath Material: | Cordura |
| Weight: | 5 oz |
| Quantity: | 1 |
| Package Type: | Box |
| Closed Length: | 4.8 in |
Features of Benchmade Infidel 3.91in Automatic Folding Knife
- Exotic and powerful auto-opening knife by Benchmade and McHenry Design
- Automatic out-the-front (OTF) opening capability with ambidextrous thumb slide
- Double-edged spear point dagger made from D2 tool steel
- Black anodized machined 6061-T6 aluminum handle
- Deep carry pocket clip is removable
- Integrated cleaning port for easy maintenance
- Handle Thickness: 0.59 in
- Blade Hardness: 60-62 HRC
Package Contents:
- Benchmade Infidel Out the Front Knife
- MOLLE soft knife sheath
Benchmade Infidel 3.91in Automatic Folding Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Benchmade Infidel Automatic Folding Knife, 3.91 in, CPM-D2 Steel, Double-Edged Dagger, 6061-T6 Aluminum, Black, 3300BK , MPN: 3300BK , UPC: 610953123758 , Code: 79-KN3-3300IFDL-3300BK
Benchmade Infidel 3.91in Automatic Folding Knife Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Open Box, Dealer Demo, Benchmade Infidel Automatic Folding Knife, 3.91 in, Double Edge Dagger, Plain Edge, Satin Blade, 3300BK-DMO , MPN: 3300BK-DMO , Code: 79-KN3-3300IFDL-3300-DMO-OB-A
- Open Box, Dealer Demo, Benchmade Infidel Automatic Folding Knife, 3.91in, CPM-D2 Steel, Double-Edged Dagger, Black, 3300BK-DMO , MPN: 3300BK-DMO , Code: 79-KN3-3300IFDL-3300BK-DMO-OB-A