Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Benchmade 183 Contego Knife w/ Fixed Blade & 10.18" OAL has been discontinued by Benchmade and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Knives, Survival Gear, Fixed Blade Knives yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Benchmade 183 Contego Knife w/ Fixed Blade & 10.18" OAL
The Benchmade Contego Knife 183 w/ Fixed Blade and Molded Sheath is an amazing looking knife that will easily fit into any tactical environment. The Benchmade Contego Knife is made with a CPM-S30V premium stainless steel blade (58-60HRC) that will retain an edge far longer than knives made using inferior blade steels. The smooth, contoured G10 handles on the Benchmade Fixed Blade Contego Knife, will provide you with the perfect grip in any weather condition. For a great way to slice through any cutting task, choose the Benchmade 183 Fixed Blade Contego Knife.![]()
Specifications for Benchmade Fixed Blade Knife - Contego:
| Blade Length: | 4.97" |
| Blade Thickness: | 0.164" |
| Handle Thickness: | 0.620" |
| Blade Material: | S30V Premium Stainless Steel |
| Blade Hardness: | 58-60HRC |
| Blade Style: | Reverse Tanto |
| Weight: | 7.14oz. |
| Pocket Clip: | No Clip |
| Lock Mechanism: | Fixed |
| Overall Length: | 10.18" |
| Sheath Material: | Multi-Position Molded Kydex w/ Adjustable Detent |
| Class: | Black |
Features of Benchmade Contego Knife w/ Molded Sheath:
- Reverse tanto blade
- CPM-S30V premium stainless steel blade (58-60HRC)
- Smooth, contoured black G10 handles
- Includes multiple position, molded sheath with adjustable detent
Package Contents:
- Benchmade Contego Knife 183 w/ Fixed Blade
- Injection Molded Sheath
Related Products to Benchmade 183 Contego Knife w/ Fixed Blade & 10.18" OAL
Benchmade 183 Contego Knife w/ Fixed Blade & 10.18" OAL Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Benchmade Osborne, Fixed Contego, ComboEdge/Satin Finish Blade/ Contoured Black G10 Handle 183S , MPN: 183S , UPC: 610953142711 , Code: 79-KN1-183OSCON-183S
- Benchmade Osborne, Fixed Contego, Plain Edge/ Satin Finish Blade/ Contoured Black G10 Handle 183 , MPN: 183 , UPC: 610953142704 , Code: 79-KN1-183OSCON-183
- Benchmade Osborne, Fixed Contego, Plain Edge/ BK Coated Blade/ Contoured Black G10 Handle 183BK , MPN: 183BK , UPC: 610953142728 , Code: 79-KN1-183OSCON-183BK
- Benchmade Osborne, Fixed Contego, ComboEdge/ BK Coated Blade/ Contoured Black G10 Handle 183SBK , MPN: 183SBK , UPC: 610953142735 , Code: 79-KN1-183OSCON-183SBK


























































