Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Benchmade 915 Triage Triple Utility Tool Knife w/ 8.20" Overall Length has been discontinued by Benchmade and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Knives, Survival Gear, Fixed Blade Knives yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Benchmade 915 Triage Triple Utility Tool Knife w/ 8.20" Overall Length
made in specialized factories, the Benchmade Triage 915 Triple Utility Knife includes a knife, safety hook and glass breaker, making it perfect for rescue missions. This Tactical Knife from the experts at Benchmade uses the incredible AXIS locking mechanism, a 100-percent ambidextrous design that gets its function from a small, hardened steel bar which rides forward and back in a slot machined into both steel liners. The Bench Made Triple Duty AXIS Lock Triage 915 Knife is made with a N680 highly corrosion resistant blade steel (57-59HRC) that will retain an edge for longer periods of time than knives made using inferior steels. This Benchmade Pocket Knife is made with Textured G10 handles with 420J full stainless steel liners, that ensure a perfect grip in any environment. For a great knife that is perfect for any tactical situation, choose the Benchmade Triage 915 Folding Tactical Knife.![]()
Specifications for Benchmade Triage Triple Duty Knife - 915:
| Blade Length: | 3.50" |
| Blade Thickness: | 0.130" |
| Handle Thickness: | 0.530" |
| Blade Material: | N680 Main Blade; 440C Safety Cutter |
| Blade Hardness: | 57-59HRC Main Blade; 58-60HRC Safety Cutter |
| Blade Style: | Modified Sheepsfoot Main Blade; Hook-Shaped Safety Cutter |
| Weight: | 5.10oz. |
| Pocket Clip: | Reversible, Tip-Up, Deep Carry |
| Lock Mechanism: | AXIS |
| Overall Length: | 8.20" |
| Closed Length: | 4.70" |
| Sheath Material: | Sold Separately |
| Class: | Black |
Features of Benchmade 915 Folding Utility Knife - Triage:
- AXIS locking mechanism
- Modified sheepsfoot blade style with ambidextrous thumb-stud opener
- N680 highly corrosion resistant blade steel (57-59HRC)
- 440C hook-shaped safety cutter (58-60HRC)
- Textured G10 handles (available in black or safety orange) with 420J full stainless steel liners and a reversible tip-up deep pocket clip
- Carbide glass breaker
Package Contents:
- Benchmade Triage 915 Triple Utility Knife
Related Products to Benchmade 915 Triage Triple Utility Tool Knife w/ 8.20" Overall Length
Benchmade 915 Triage Triple Utility Tool Knife w/ 8.20" Overall Length Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Benchmade 915 Triage Triple Utility Tool Knife w/ Plain Edge Blade & Black Handle 915 , MPN: 915 , UPC: 610953135560 , Code: 79-KN1-915TRIAGE-915
- Benchmade 915 Triage Triple Utility Tool Knife w/ Combo Edge BK Blade & Black Handle 915SBK , MPN: 915SBK , UPC: 610953135591 , Code: 79-KN1-915TRIAGE-915SBK
- Benchmade 915 Triage Triple Utility Tool Knife w/ Combo Edge Blade & Safety Orange Handle 915S-ORG , MPN: 915S-ORG , UPC: 610953137427 , Code: 79-KN1-915TRIAGE-915S-ORG
- Benchmade 915 Triage Triple Utility Tool Knife w/ Plain Edge Blade & Safety Orange Handle 915-ORG , MPN: 915-ORG , UPC: 610953137410 , Code: 79-KN1-915TRIAGE-915-ORG
- Benchmade 915 Triage Triple Utility Tool Knife w/ Combo Edge Blade & Black Handle 915S , MPN: 915S , UPC: 610953135577 , Code: 79-KN1-915TRIAGE-915S
- Benchmade Triage, ComboEdge BK Coated Main Blade/ Black Color Handle 915SBKCP , MPN: 915SBKCP , UPC: 610953139704 , Code: 79-KN1-915TRIAGE-915SBKCP
- Benchmade 915 Triage Triple Utility Tool Knife w/ Plain Edge BK Blade & Black Handle 915BK , MPN: 915BK , UPC: 610953135584 , Code: 79-KN1-915TRIAGE-915BK
- Benchmade 915 Triage Triple Utility Tool Knife w/ Plain Edge BK Blade & Safety Orange Handle 915BK-ORG , MPN: 915BK-ORG , UPC: 610953137434 , Code: 79-KN1-915TRIAGE-915BK-ORG
- Benchmade 915 Triage Triple Utility Tool Knife w/ Combo Edge BK Blade & Safety Orange Handle 915SBK-ORG , MPN: 915SBK-ORG , UPC: 610953137441 , Code: 79-KN1-915TRIAGE-915SBK-ORG


























































