Tap Tap to Zoom
Benchmade 940-121 Gold Class Reverse Tanto Folding Knife - 7.87" Overall has been discontinued by Benchmade and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Knives, Survival Gear, Folding Knives yourself to try and find the perfect replacement for you!
Benchmade Reverse Tanto CPM-M4 Steel Folding Knife 940-121 uses a specialized blend of steel to create an incredibly sharp, highly durable folding knife that is at the pinnacle of its class. Part of the Benchmade Gold Class, the 940-121 knife utilizes a modified reverse Tanto blade made from CPM-M4 steel, a special purpose, high speed steel made from a combination of high carbon, moly, vanadium, and tungsten that will cut through almost anything with ease. Speed is another defining feature of the Benchmade knife, which uses the AXIS locking mechanism and ambidextrous dual thumb studs to quickly and safely deploy and lock the blade of the Bench Made 940-121 CPM-M4 Steel AXIS Lock Folder Knife in place. The handle of the knife is also a work of art, with a combination of carbon fiber and titanium materials, TiCN silver-coated hardware, and a natural titanium backspacer in an attractive green color that draws the eye. A reversible tip-up pocket clip keeps the 940-121 knife by Benchmade on your person and ready to use at all times. Worthy of its status in the Benchmade Gold Class, the Benchmade 940-121 Gold Class Reverse Tanto Folding Knife is an excellent addition to your folding knife showcase.![]()
| Knife Type: | Folding |
| Blade Length: | 3.4" |
| Blade Thickness: | 0.115" |
| Handle Thickness: | 0.41" |
| Blade Material: | CPM-M4 steel |
| Blade Hardness: | 62-64 HRC |
| Blade Style: | Modified reverse Tanto |
| Weight: | 3.41 oz |
| Locking Mechanism: | AXIS |
| Overall Length: | 7.87" |
| Closed Length: | 4.47" |
| Handle Material: | Carbon fiber and anodized titanium |
| Handle Color: | Green and black |
| made in specialized factories: | Yes |