Tap Tap to Zoom
Read More...
Product Discontinued by Manufacturer
Benchmade Adamas 9.03" Fixed Blade Knife by Shane Sibert has been discontinued by Benchmade and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Knives, Survival Gear, Fixed Blade Knives yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Benchmade Adamas 9.03" Fixed Blade Knife by Shane Sibert
Benchmade 375 Adamas Fixed Knife is a fear-inducing knife that was designed by renowned knife designer Shane Sibert to honor America's men and women in uniform. And it'd be an honor for any blade connoisseur to carry this Benchmade knife, which features a broad, expertly crafted drop point blade made from hardy D2 tool steel, which doesn't give up its edge without a fight. Coarse serration on the back of the blade improves the versatility of the knife, allowing you saw stubborn tree limbs and perform a variety of other tasks with the Bench Made Fixed Adamas Skeletonized Handle Knife. Benchmade has equipped the Fixed Adamas with a rugged skeletonized handle, which can be wrapped with the material of your choosing and includes dual lanyard holes on the pommel for versatile carrying capability. The knife also comes with an injection molded knife sheath, complete with a secondary locking strap and tension screw. Honor our soldiers with an , expertly crafted tactical knife when you purchase the Benchmade 375 Adamas Fixed Drop Point Knife.![]()
Specifications for Benchmade Fixed Blade Adamas Serrated Back Knife:
| Knife Type: | Fixed |
| Blade Length: | 4.2" |
| Blade Thickness: | 0.17" |
| Handle Thickness: | 0.17" |
| Blade Material: | D2 tool steel |
| Blade Hardness: | 60-62 HRC |
| Blade Style: | Drop point |
| Weight: | 5.6 oz |
| Overall Length: | 9.03" |
| Blade Type: | Drop point w/ serrated back |
| Included Accessories: | Injection-molded sheath |
Features of Bench Made Fixed Adamas Knife w/ Sheath:
- Fixed-blade tactical knife designed by Shane Sibert and Benchmade
- Large, broad blade made from D2 tool steel and equipped with a drop point tip
- Coarse serrated back edge adds versatility
- Skeletonized handle can be wrapped or used as is
- Dual lanyard holes on pommel
- A portion of all proceeds goes to the ranger assistance foundation
- Made in specialized factories
- Comes with an injection-molded sheath with secondary locking strap and tension screw
Package Contents:
- Benchmade 375 Adamas Fixed Knife
- Injection-molded knife sheath
Related Products to Benchmade Adamas 9.03" Fixed Blade Knife by Shane Sibert
Benchmade Adamas 9.03" Fixed Blade Knife by Shane Sibert Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Benchmade Adamas Fixed Blade Knife, Plain Edge, BK Blade, Sand Sheath 375BKSN , MPN: 375BKSN , UPC: 610953138974 , Code: 79-KN1-375ADAMAS-375BKSN
- Benchmade Adamas Fixed Blade Knife, Plain Edge, Desert Sand Blade, Sand Sheath 375SN , MPN: 375SN , UPC: 610953139049 , Code: 79-KN1-375ADAMAS-375SN
- Benchmade Adamas Fixed Blade Knife, Plain Edge, BK Blade, Black Sheath 375BK , MPN: 375BK , UPC: 610953140069 , Code: 79-KN1-375ADAMAS-375BK


























































